11.11.2024 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na statku pěstují meziplodiny a ověřují nové technologie

V malé obci Krychnov u Kolína se rozprostírají pozemky rodinné farmy Korábkových. V současnosti dosahuje výměra zemědělské půdy statku zhruba 125 hektarů. Zaměřují se především na rostlinnou výrobu a v menší míře se věnují chovu prasat.

Na polích pěstují hlavně ozimou pšenici, řepku, mák, hrách, pelušku, inkarnát a kostřavu červenou. Ječmen a tritikale mají jen pro vlastní potřebu na krmení. Pěstují také meziplodiny, které zkoušejí i v pokusech, a ověřují nové pěstitelské technologie. Agronomické práce zastává majitel statku Ing. Vít Korábek, píše v Úrodě č. 11/2024 Ing. Hana Honsová, Ph.D.
Farma leží na okraji Polabské nížiny v mírně zvlněném terénu v nadmořské výšce kolem tří set metrů. Zhruba na sedmdesáti procentech výměry jsou velmi úrodné středně těžké černozemě a na zbytku se nacházejí těžší hnědozemě.
S rozsáhlými pokusy nejen s meziplodinami se seznámila zemědělská veřejnost na polním dnu. Akci uspořádala firma Seed Service s. r. o. Pokusy pro pořadatelskou společnost vyhodnocuje manželka agronoma Ing. Eva Korábková.
V pokusech zkoušeli několik variant zakládání porostů meziplodin. Jednalo se o 1. setí podmítačkou s přísevem do strniště ječmene, 2. setí podmítačkou s přísevem do strniště pšenice, 3. setí do nepřipravené půdy a 4. zakládání porostů do podmítky. Příchozí si mohli prohlédnout i techniku vhodnou na zakládání porostů meziplodin a řepky s pomocnou plodinou.

Výhody meziplodin

Ing. Korábková vysvětlila, proč je dobré pěstovat meziplodiny. V první řadě jde o zlepšující plodiny a přerušovače úzkých obilních sledů. Bobovité druhy zařazené ve směsích díky symbióze s hlízkovými bakteriemi na kořenech poutají vzdušný dusík. Mnohé druhy uvolňují živiny pro pěstované plodiny ze špatně dostupných forem.
K dalším pozitivům pěstování meziplodin náleží potlačování plevelů, což umožňuje snížení používání herbicidů. Díky podpoře přirozených nepřátel lze omezit používání insekticidů i fungicidů Mnohé druhy zařazené jako meziplodiny totiž vykazují fumigační nebo antinematodní účinky, uvádí autorka.*

Úvodní snímek: Na poli byly k vidění vhodné i méně vhodné směsi meziplodin Foto Hana Honsová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down