18.09.2023 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na stanici oslavili šedesát let

Šedesáté výročí slaví v letošním roce stanice Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v Jaroměřicích nad Rokytnou. Začátky si stanice připomněla během desátého Celostátního polního dne, který tam ústav uspořádal. Akce představila nové trendy ve zkušebnictví i v kontrolách, ale také odrůdové a dlouhodobé výživářské pokusy. Návštěvníci se dozvěděli řadu informací k ochraně proti hraboši, navazující legislativě a problémech s gradacemi.

Stanice se nachází v nadmořské výšce 425 m, průměrná roční teplota je 8 °C a průměrné roční srážky dosahují 481 mm. Hospodaří na jílovitohlinité hnědozemi. Probíhá tam 34 pokusů a na 3421 parcelách pěstují 23 plodin a 770 odrůd, vyplynulo z prezentace ředitele stanice Ing. Zdeňka Říhy. Základní osevní postup je složen takto: hrách, ozimá pšenice, ozimá řepka, ozimá pšenice, kukuřice/brambory, jarní ječmen.

Od roku 1975 probíhá na stanici v rámci stacionáru AZP pokus sledující vliv stupňované intenzity hnojení na výnos plodin, agrochemické vlastnosti půdy a bilanci živin. V roce 1988 začal pokus, který s pomocí lyzimetru hodnotí záchyt vsakované vody v půdě v různých hloubkách (40, 60 a 80 cm). Od roku 1996 probíhá ověření různých systémů organického hnojení a v roce 2013 se začala porovnávat účinnost digestátů a dalších typů hnojiv. Porovnání různých systémů hnojení v podmínkách ekologického zemědělství pak začalo v roce 2014. Celková výměra stanice je 41,37 ha, pokusy probíhají na 9,34 ha.

Sledují vliv stupňovaného hnojení

Výživářský pokus s dvanácti variantami hnojení představila Ing. Silvie Jančíková z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Osevní pokus je v tomto případě dvakrát jetel, ozimá pšenice, brambory, ozimá pšenice, jarní ječmen, brambory, jarní ječmen. Sledují nehnojenou variantu, hnojení hnojem s vápněním podle potřeby, kombinace hnojem s různými úrovněmi výživy NPK a vápněním podle potřeby, a variantu hnojenou, ale bez vápnění. K tomu hodnotí výnosy plodin a odběr živin. Prezentovány byly průměrné výnosy zelené hmoty jetele o roku 1975, které ale nebyly příliš rozdílné. Nehnojená varianta poskytla 30 t/ha, hnojená jen hnojem 33 t/ha, ostatní varianty se pohybovaly v rozmezí 36,4 t/ha až 39,2 t/ha.

Další podrobnosti přinesla Úroda č. 9/2023 a týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down