23.05.2008 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na ochranu chmele včas a kompletně

Pěstování chmele má v českých zemích dlouhou tradici. V současné době je rozšířen na třech lokalitách – Žatecké, Tršické a Úštěcké. Klimatické a půdní podmínky těchto oblastí přispívají k výjimečnému aromatickému charakteru českých odrůd. Ani této plodině se ale nevyhnou škodliví činitelé, jako jsou například lalokonosec libečkový, mšice chmelová, plíseň nebo padlí chmelové, a proto s nimi musí pěstitelé počítat a včas zakročit.

Přestože chmel patří mezi speciální plodiny a pěstuje se na ploše přes 5000 ha, společnost Syngenta Czech, s. r. o., nabízí jeho komplexní technologii ochrany. Ve spolupráci s Chmelařským institutem, s. r. o., uspořádala v Žatci seminář na téma ochrana chmele.

Novinky v sortimentu

Stávající portfolio přípravků na ochranu chmele společnost Syngenta letošní rok doplnila fungicidem Ridomil Gold Combi Pepite a insekticidem Chess 50 WG. Jak uvedla Ing. Eva Benešová ze společnosti Syngenta, první jmenovaný přípravek je fungicid se systemickým a kontaktním způsobem účinku, určený k ochraně chmele a révy vinné proti plísni chmelové a plísni révové.
Obsahuje účinnou látku metalaxyl-M (50 g/kg) a folpet (400 g/kg). „Kombinace obou látek přispívají k omezení rizika vzniku rezistence k metalaxylu-M, jehož systemické vlastnosti zaručují ochranu nových přírůstků po dobu čtrnácti dnů,“ vysvětlila Ing. Benešová. „Účinná látka folpet, která je u nás poprvé použita ve fungicidní ochraně chmele, působí preventivně a inhibuje respiraci a klíčení spor houbových patogenů,“ pokračovala.
Ridomil Gold Combi Pepite, který je podpořen technologií Pepite (ve vodě dispergovatelné granule), se pro první ošetření (BBCH 31 – 39) aplikuje v dávce 2 – 3 kg/ha, pro druhé (BBCH 45 – 49) 2,4 – 3 kg/ha a pro třetí (BBCH 56 – 61) 3 – 4 kg/ha (0,2 kg/100 l vody, 0,2% koncentrace). „Maximální dávka přípravku je 8 kg/ha za sezónu,“ upozornila Ing. Benešová.
Chess 50 WG je insekticid určený k ošetření chmele proti mšici chmelové. „V rámci strategie ochrany chmele proti rezistentní mšici chmelové jeho význam stoupá,“ vysvětlila Ing. Benešová. Obsahuje účinnou látkou pymetrozine (500 g/kg). Ta působí na nervový systém škůdce (mšice přestávají sát a hynou během jednoho až čtyř dnů). „Účinná látka se pohybuje akropetálně, bazipetálně a translaminárně, a působí tak i proti mšicím, které nebyly přímo zasaženy, například na rubu listů nebo na nových přírůstcích,“ uvedla Ing. Benešová a dodala, že přípravek aplikujeme na začátku tvorby kolonií larev na listech, přednostně v období plného vegetativního růstu chmelových rostlin (před kvetením) v dávce 0,8 kg/ha.
Vzhledem k tomu, že působí selektivně a hubí pouze cílové organismy, pomáhá udržet přirozenou rovnováhu chmelnic. Důležité je dodržovat strategii pravidelného střídání účinných látek imidacloprid a pymetrozine pro prodloužení životnosti obou insekticidů. V praxi je podle Ing. Benešové možný tank-mix insekticidu Chess 50 WG s fungicidy Ortiva i Ridomil Gold Combi Pepite. Importní tolerance pro Německo, Japonsko a USA jsou u obou přípravků schválené.

Důležitý vedlejší účinek

Ing. Jana Doubková, Ph.D., ze společnosti Syngenta hovořila o stávajícím portfoliu přípravků na ochranu chmele. Zdůraznila vedlejší účinek fungicidu Ortiva na padlí chmelové. „Přestože se tato choroba vyskytuje v České republice ojediněle, musíme s ní v systému ochrany počítat, zejména při vzniku příznivých podmínek pro její rozvoj a šíření,“ připomněla Ing. Doubková a dodala, že fungicidy registrované v ČR nemají kurativní účinek. Vzhledem k nízké závislosti na biotických faktorech je prognóza padlí složitější, a proto je vhodnější použít fungicid proti plísni chmelové, který současně vykazuje vedlejší účinek proti padlí chmelovému (Ortiva). „Při dvou po sobě jdoucích zásazích dostatečně pokrývá období vhodné pro vývoj a šíření této choroby,“ vysvětlila Ing. Doubková.
Dále zdůraznila zásady aplikací, především dodržování koncentrace, objemu vody a vhodný termín (sucho omezuje růst chmele, z toho vyplývá omezený rozvod účinné látky rostlinou). „Důležité je vzít v úvahu i odrůdovou skladbu, protože Žatecký poloraný červeňák se vyznačuje slabším habitem, a proto bývá v růstu více postihován suchem. V tomto případě je lepší aplikaci Ortivy zopakovat ne po 28 dnech, ale již po třech týdnech,“ upozornila Ing. Doubková.

Zkušenosti ze zahraničí

O zkušenostech s používáním, jak nově uváděných přípravků na český trh, tak s přípravky již používanými (Ortiva, Karate) se s pěstiteli přijel podělit odborník z německé Syngenty zodpovědný za vývoj nových prostředků v ochraně speciálních plodin pro severovýchodní Evropu Dr. Frank Meier-Rung. Jeho výklad překládal a vlastními zkušenostmi doplňoval Ing. Josef Vostřel, CSc., z Chmelařského institutu, s. r. o., Žatec.
Dr. Meier-Rung vysvětlil, že na primární infekci plísně chmelové (Pseudoperenospora humuli) používají v Německu registrovaný fungicid Ridomil Gold, obsahující účinnou látku metalaxyl-M. Tento přípravek aplikují ručně aplikační hadicí ke kořenům seříznuté babky, nebo postřikovačem.
„Na sekundární infekci této choroby na ochranu nových přírůstků používáme fungicid s kontaktním a systemickým účinkem Ridomil Gold Combi Pepite a neméně důležitý přípravek Ortiva s účinnou látkou azoxystrobin,“ vysvětlil Dr. Meier-Rung.
Dále se věnoval insekticidům používaným v ochraně chmele. Na lalokonosce libečkového (Otiorhynchus logistici) se po seříznutí babek aplikuje kontaktní insekticid Karate se Zeon technologií 5 CS v dávce 0,6 l/ha (do BBCH 13), maximálně dvakrát. Následují zásahy proti mšici chmelové insekticidem s účinnou látkou pymetrozine, který je v ČR známý pod obchodním názvem Chess 50WG, v Německu Plenum 50WG. „Používáme jej v dávce 0,8 kg/ha v období kvetení, maximálně dvakrát,“ vysvětlil.
Dalším důležitým pomocníkem v ochraně chmele proti sviluškám (Tetranychus urticae) je podle Dr. Meier-Runga akaricid Vertimec s kontaktním a translaminárním účinkem. Účinná látka abamectin poskytuje ochranu proti škůdcům po dobu 28 dnů. Při aplikaci Vertimecu je důležité si uvědomit, že nepůsobí systemicky, proto je nezbytné pro požadovaný účinek pokrýt postřikem celé plochy listů (rostlin).
Závěrečná diskuse přinesla otázky týkající se například aplikačních teplot přípravků. „Pro použití insekticidu Chess 50 WP je vhodná teplota okolo 25 ºC. Je důležité vzít v úvahu nejen teplotu v době aplikace, ale také následující den po ní. V případě poklesu teploty po aplikaci účinná látka působí na mšice pomaleji,“ upozornil. Další zajímavý dotaz se týkal možnosti tank-mixů. Mnoho posluchačů bylo překvapeno odpovědí, že v Německu pěstitelé míchají Chess, Vertimec, Ortivu, hnojivo a přípravek na padlí chmelové dohromady.

Fungicidními sledy proti chorobám

Ing. Vostřel přiblížil pěstitelům výsledky pokusů z Účelového hospodářství Stekník. Na odrůdě Agnus vyhodnotil účinnost dvou fungicidních sledů doporučovaných společností Syngenta. V prvním postupu byl zařazen Ridomil Gold Combi Pepite (2 kg/ha), Ortiva + Chess 25 WP (1 l/ha + 2 kg/ha), Ortiva (1,6 l/ha) a Kuprikol 250 SC (20 l/ha) a ve druhém sledu Ridomil Gold Combi Pepite (2 kg/ha), Ridomil Gold Combi Pepite + Chess 25 WP (4 + 1,2 kg/ha), Ortiva (1,6 l/ha) a Kuprikol 250 SC (20 l/ha). „Varianta zahrnující dvě ošetření Ortivou je vhodná pro sušší oblasti a pro lokality s předpokládaným výskytem padlí chmelového,“ doporučil Ing. Vostřel.
„Biologická účinnost (hodnocena sekundární infekce na révových listech) byla v průběhu vegetace u obou variant vysoká a vyrovnaná. Pohybovala se v rozmezí 95 – 98 %. Na chmelových hlávkách odebraných čtyřikrát po 500 kusech překročila u obou variant hranici 90 % (94,7 % ve sledu zahrnujícím dvě ošetření Ortivou, 92,5 % u varianty se dvěma aplikacemi Ridomilu Gold Combi Pepite),“ vysvětlil Ing. Vostřel.
Jak dále uvedl, populační hustota škůdce byla v době ošetření střední až silná (v horních listových patrech převyšoval počet virginogenních mšic hodnotu 100 jedinců). Sedm dnů po ošetření dosáhla biologická účinnost na obou parcelách 90 %, po 14 dnech 95 %, po třech týdnech 97 % a po čtyřech 98 %. Vysoká účinnost se potvrdila i při hodnocení hlávek tři měsíce po aplikaci. „Výhoda doporučených fungicidních sledů spočívá nejen v jejich dobré účinnosti, ale také ve významném omezení použití mědi,“ řekl Ing. Vostřel.
„V roce 2007 byly v provozu u fungicidu Ortiva potvrzeny důležité přednosti, jako například možnost tank-mixů s běžně využívanými insekticidy proti mšici chmelové, dále s kapalnými hnojivy a stopovými prvky,“ sdělil Ing. Vostřel. Dále uvedl, že byl zaregistrován zelený efekt i v porostech napadených sviluškou chmelovou a potvrdila se účinnost na padlí chmelové (Chasa Drahonice).

Klíčové informace
 Společnost Syngenta uvádí na trh dva nové přípravky (fungicid Ridomil Gold Combi Pepite a insekticid Chess 50 WG) na ochranu chmele.
 V Německu pěstitelé míchají Chess, Vertimec, Ortivu, hnojivo a přípravek na padlí chmelové dohromady.
 Fungicidní přípravek Ortiva má vedlejší účinek na padlí chmelové.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down