Společnost Agreena, která díky svému programu Agreena Carbon finančně podporuje přechod zemědělců na regenerativní zemědělství, se v letošním roce zúčastnila veletrhu Techagro, kde prezentovala svoji činnost. Podle Ing. Petra Adlera, zástupce této společnosti, lze v moderním zemědělství aplikovat nová efektivní řešení reagující na aktuální výzvy, která navíc zemědělské podniky podpoří v ekonomické stabilitě.
Jak vysvětlil, zemědělcům společnost Agreena nabízí finance za to, že budou ukládat uhlík z atmosféry do půdy. Aby se do programu mohli zapojit, musí splnit minimálně dva principy – přejít na minimalizační zpracování půdy a používat krycí plodiny. „To jsou dvě základní pravidla, která mají největší efekt na objem uloženého uhlíku v půdě,“ zdůraznil Ing. Adler s tím, že společnost Agreena umí uložený uhlík v půdě změřit, převést hodnoty na certifikát a zaplatit.
Jak začít?
Pokud se zemědělský podnik rozhodne pro hospodaření v souladu s programem Agreena Carbon, nejprve proběhne diskuse se zástupci společnosti Agreena o tom, jaké pozemky se mají stát předmětem změny. Zemědělec pak sdělí pětiletou historii pozemků, na jejímž základě se vytvoří pomyslná startovací čára. Od zasetí do nové sklizně pak běží první rok cyklu, kdy pěstitelé aplikují zásady regenerativního hospodaření, vysvětlil Ing. Adler. V rámci Agreena programu je cyklů deset, smlouva je tedy podepsána na deset let, a to bez vstupních poplatků a jakýchkoliv dalších závazků. Lze tedy podle Ing. Adlera zcela bez podmínek vystoupit, aniž by zemědělci riskovali nějaké ztracené peníze.
Na konci každého cyklu se zemědělec stává vlastníkem certifikátu a může se rozhodnout, zda ho prodá přímo společnosti Agreena, může si ho také ponechat a využít v rámci svého uhlíkového řetězce, nebo certifikát sám zobchodovat na burze.
Velký potenciál
Potenciál programu je podle Ing. Adlera velký, a to primárně tam, kde musí pěstitelé řešit nějaké problémy, například erozi půdy, nedostatek vláhy a podobně. Na těchto lokalitách, které lze i se Slovenskem počítat ve stovkách tisíc hektarů, mohou principy regenerativného zemědělství velmi pomoci. „Pokoušíme se zemědělcům nabídnout zdroj, který je nezávislý na ceně komodity, politické vůli, či dotačních titulech,“ zdůraznil Ing. Adler s tím, že půdní certifikáty diverzifikují současná rizika.
V současné době je do programu Agreena Carbon zapojeno osmnáct zemí a počty stále rostou – v roce 2023 se program týkal více než dvou milionů hektarů, plán pro rok 2024 jsou čtyři miliony hektarů. Z toho 3,6 mil. ha v Evropě a zhruba 400 tis. ha v Jižní a Severní Americe.*
Úvodní fotografie: Ing. Petr Adler hovořil o roli zemědělství v boji proti klimatické změně prostřednictvím ukládání uhlíku do půdy. Množství uloženého uhlíku při dodržování zásad regenerativního zemědělství je podle něj měřitelné a finančně ohodnotitelné Foto Barbora Venclová