Na které mořidlo byste měli letos vsadit?

Na konci dubna byla vyhlášena signalizace k ošetření obilnin proti stéblolamu. Navíc byla potvrzena vysoká četnost napadení fuzárii v intenzitě okolo 10 %. Při časné jarní inventarizaci porostů byla na mnoha místech pozorována plíseň sněžná. Řada pěstitelů ozimé pšenice si nechávala rozborovat vzorky s podezřením na kořenomorku obilní. Většina z nich byla pozitivní. Vzhledem k teplému podzimu a dlouhé zimě se sněhovou pokrývkou, častému pěstování pšenice po pšenici a ke všeobecnému trendu používání minimalizace při zpracování půdy se není vlastně čemu divit.

Choroby pat stébel jsou problémem, který je třeba řešit. K houbovým původcům chorob pat stébel se řadí stéblolam (Oculimacula yallundae a Oculimacula acuformis), kořenomorka obilní – odborně lemovaná stébélná skvrnitost pšenice (Rhizoctonia cerealis), zástupci rodu Fusarium, plíseň sněžná – odborně růžová sněžná plísňovitost obilnin (Monographella nivalis), černání pat stébel – odborně černání kořenů a báze stébel obilnin (Gaeumannomyces graminis) a Cochliobolus sativus.

Pokud se důkladně podíváme na mapy výskytu škodlivých organismů (obr. 1, 2 a 3), je zřejmé, že se letos vyskytl celý komplex onemocnění pat stébel a my bychom neměli podcenit řádná agrotechnická opatření při zakládání nových porostů ozimých obilnin, mezi která patří i chemická ochrana.

Nejvýznamnější chemickou metodou boje proti fuzariózám na bázích stébel a také fuzariózám v pozdějších vývojových fázích je totiž moření s následnou aplikací foliárních fungicidů pro ochranu listů a klasů obilnin. Proti kořenomorce je moření jediným možným řešením.

Na které mořidlo byste měli letos vsadit? Musí to být komplexní mořidlo, které umí vyřešit všechny výše uvedené problémy. Mořidlo, které je registrované proti plísni sněžné, fuzariózám i kořenomorce. Odpověď je v tomto případě naprosto jednoznačná. Vsaďte na Vibrance s účinnou látkou sedaxane. Pouze mořidla Vibrance Gold a Vibrance Duo mají v České republice registraci proti kořenomorce v obilninách. Kromě toho obě mořidla obsahují také fludioxonil. Účinnou látku, která patří mezi dosud nepřekonané v účinnosti proti plísni sněžné.

Prosím, nepodceňujte tento fakt. Přiložená mapa výskytu kořenomorky je důkazem, že by se ochrana proti tomuto škodlivému činiteli, kterého rok od roku přibývá, neměla v žádném případě podceňovat.

Také letošní fotografie plísně sněžné (obr. 5) jsou důkazem toho, že když přijde normální zima s trvalejší sněhovou nadílkou, je splněn základní předpoklad pro výskyt tohoto patogenu a že jen nejsilnější mořidla s účinnou látkou fludioxonil jsou schopna ji stoprocentně pořešit. V tabulce si můžete prohlédnout porovnání účinnosti mořidel Vibrance Gold a Vibrance Duo oproti ostatním přípravkům.

Mořidlo Vibrance Gold doporučuji každému, kdo pěstuje obilniny o vysoké intenzitě a potřebuje řešit nejen kořenomorku, fuzariózy, ale také sněť prašnou pšeničnou a sněť zakrslou. Investice do mořidla s nejvyšším množstvím účinné látky sedaxane (50 g/l), která díky technologii Rooting power zabezpečí nárůst kořenové hmoty až o 40 % a zajistí tak dosažení excelentního výnosu, se vždy vyplatí.

Na Vibrance Duo by měl vsadit ten, kdo potřebuje velice spolehlivé mořidlo za dobrou cenu, které je registrováno proti jedenácti hospodářsky významným chorobám obilnin přenosných půdou a osivem, a to včetně kořenomorky.

Závěrečné rozhodnutí je jen na vás, ale věřte mi, sázka na Vibrance se rozhodně vyplatí. ❊

Ing. Renata Salavová,

Syngenta Czech s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down