Na český trh přichází celosvětově první BIO multifunkční půdní prostředek ESCUBE

Brněnská firma SCITEG, a. s., vyvinula multifunkční 100% biodegradovatelné přípravky zvyšující vitalitu rostlin i za sucha, které pozitivně ovlivňují kvalitu půdy. Patentované půdní prostředky ESCUBE vyvinuté a vyráběné v České republice jsou vhodné pro ekologické zemědělství a je možné je využít i pro pěstování biopotravin. V předstihu splňují požadavky nové evropské legislativy zakazující použití prostředků s mikroplasty v půdě. Určeny jsou jak pro profesionální zahradníky, pěstitele a zemědělce, tak pro zahrádkáře.

 

Prostředky ESCUBE kombinují komponenty vyráběné moderními nano- a biotechnologiemi. V jedinečné kombinaci zlepšují průsak vody do půdy a rostlina využívá půdní vlhkosti s řízeným uvolňováním biostimulantů a látek přispívajících k regeneraci půdy. „Tyto pomocné půdní prostředky ovlivňují koloběh vlhkosti v půdě a pomáhají rostlinám zvládat stres ze sucha, případně z nedostatku živin. Jsou to takové přírodní energetické nápoje pro rostliny, které jim umožňují získávat více živin z půdy a efektivněji je využívat,” představuje podpůrný půdní prostředek prof. Josef Jančář, jednatel společnosti ESCUBE a majitel SCITEG, a. s.

ESCUBE jsou ekologicky šetrné výrobky kompletně z přírodních surovin z rychle obnovitelných zdrojů nebo z vedlejších produktů nepotravinářského zpracování zemědělské produkce, úplně stravitelné půdními mikroorganismy. „Biodegradovatelnost předurčuje použití ESCUBE v ekologickém zemědělství. Nové předpisy EU nám do budoucna dávají také velkou výhodu v tradičních produkčních zemědělských technologiích,” dodává prof. Jančář. Díky jejich používání může pomoct zefektivnit ekologicky šetrné hospodaření zvýšením výnosů a tím, že nahrazuje funkci několika samostatných přípravků. Svým složením podporuje růst zelené hmoty, vitalitu rostlin, jejich odolnost vůči stresu ze sucha a přispívá také k lepšímu hospodaření s vodou v půdě.

ESCUBE - Agro

ESCUBE - Garden

Výsledek mezinárodní vědecké spolupráce

Patentované prostředky jsou výsledkem několikaleté vědecké práce, vývoje výrobní technologie i aplikačních testů, na kterých se pod vedením týmu SCITEG podíleli špičkoví vědci i praktici na výživu rostlin z České republiky, ale i ze zahraničí. Na praktickém testování prostředků ESCUBE se podílel tým odborníků na výživu rostlin pod vedením docenta Petra Škarpy z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně a odborníci na management vody v půdě z Water for Food Institute (USA) pod vedením Nicka Brozoviće, PhD.

Produkty ESCUBE jsou zajímavé zejména pro své složení, které jim umožňuje, ve srovnání s přípravky na trhu dostupnými, působit na růst a vývoj rostlin polyfunkčně. Zároveň jsou složeny ze surovin neškodných pro životní prostředí,” říká doc. Petr Škarpa, vedoucí pracovník Ústavu agrochemie, půdoznalství, mikrobiologie a výživy rostlin na MENDELU.

Ekologické a efektivní hospodaření

Technologie ESCUBE vznikla s cílem reagovat na postupující změny klimatu, které se u nás projevily zejména v podobě sucha, snižující se kvality půdy, snahy o nepotravinové využití zemědělské produkce a rostoucí poptávky po kvalitních potravinách. „Více než 30 let se věnuji jezdeckému sportu a chovu koní. Klimatické změny a zvláště velké sucho v roce 2018 vedly k nedostatku sena a pastvy. To mě inspirovalo k tomu, abych využil svou dlouholetou praxi ve výzkumu funkčních materiálů a biomateriálů k vývoji prostředků schopných řídit půdní vlhkost, rostlinám dávkovat živiny a biostimulanty, a zajistit tak jejich vitalitu i v období sucha,” popisuje cestu ke vzniku technologie ESCUBE prof. Jančář.

ESCUBE díky kombinaci aktivních i pasivních hydroabsorpčních složek zlepšuje schopnosti půdy pasivně zadržovat vodu a aktivně omezovat její vypařování a povrchový odtok, to snižuje množství nutné závlahy až o 50 %. Díky jedinečné technologii podporuje také regeneraci poškozené půdy a omezuje negativní efekty přehnojování. Obsahuje vyvážené složení enzymů, aminokyselin, fytohormonů a široké palety mikroprvků, které přispívají ke zrychlení klíčivosti rostlin a posílení kořenového systému až o 75 %.

„Nádobové i polní testy potvrdily, že přípravky ESCUBE průkazně zvyšují výnos sušiny u trav i u kukuřice, zlepšují efektivitu fotosyntézy a vitalitu rostlin, mají vliv na velikost kořenového systému, ovlivňují jeho kapacitu pro příjem vody a živin, a to v podmínkách optimální závlahy i za sucha,” vysvětluje Škarpa.

Půdní bio prostředek budoucnosti

Přípravky ESCUBE mají kapalnou formu pro aplikaci postřikem či zálivkou, a jsou stoprocentně přírodně rozložitelné. Dostupné jsou zatím ve třech řadách: UNIVERSAL, GARDEN a AGRO, a to v provedení PROFI a HOBBY.

Řada GARDEN je určena pro zahradníky a hobby zahrádkáře (travní porosty, ovoce a zelenina, okrasné dřeviny a trvalky), AGRO pro zemědělce (kukuřice na siláž a biomasu, tráva, vinohrad) a UNIVERSAL pro hydroosev, pokládání travních koberců, vysazování stromů a pěstování jejich sazenic (školky).

Přínosy použití přípravků ESCUBE zahrnují kromě nárůstu objemu zelené hmoty i růst velikosti kořenového systému, tvorbu vlášení a odnožování i efektivnější fotosyntézu. Jsou výhodné pro zakládání, údržbu a revitalizace trávníků, travnatých sportovišť i městské zeleně a parků. Urychlují klíčení, odnožování, rozvoj kořenového vlášení u nových trávníků, vysazovaných stromů, keřů a trvalek i růst plodů ovocných stromů a drobného ovoce. ESCUBE je vhodný k využití při výsadbě vinic, pěstování kukuřice, při pěstování ovocných, okrasných i lesních stromů ve školkách. Firma připravuje k polním testům další prostředky zaměřené na pěstování zeleniny a květin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down