18.07.2023 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na bramborářství se díváme s obezřetným optimismem

Společnost Europlant na našem trhu nabízí odrůdy jak pro zemědělské podniky, tak pro drobné pěstitele. Aktuálně je v nabídce z českého množení 29 odrůd. „Další svoje odrůdy dovedeme zajistit ze zahraničí,“ uvedl Jiří Procházka na bramborářském semináři v Polabí.

V minulém roce patřila z odrůd Europlantu největší plocha odrůdě Eurostarch – 201 hektarů. Je to polopozdní odrůda, přizpůsobivá všem pěstitelským podmínkám v ČR, pěstiteli žádaná odrůda s vysokým výnosem hlíz při velmi dobrém a jistém výnosu škrobu z hektaru.

Na 144 hektarech byla Antonia, což je poloraná salátová odrůda s vynikajícím výnosovým potenciálem, Její středně velké hlízy pravidelného tvaru jsou vhodné na praní a jsou žádané kvůli žluté barvě dužniny a lahodné chuti.

Odrůda Marabel se loni množila na 89 hektarech. Jedná se o velmi osvědčenou ranou odrůdu varného typu B s vysokým a vyrovnaným výnosem hlíz.

Oblíbená Anuschka se loni množila na 80 hektarech. Jedná se o velmi ranou dobře skladovatelnou odrůdu s vynikající chutí a vzhlednými hlízami.

Bernina je poloraná odrůda typu AB, a v loňském roce ji společnost Europlant množila na 70 hektarech. Jak při prohlídce porostů komentoval Zdeněk Bečka, dosahuje velmi vysokého výnosu hlíz s velkým podílem tržních, a je proto vhodná také pro balení.

Euroresa patřící mezi polopozdní odrůdy na výrobu škrobu se v roce 2021 množila na 62 hektarech. Pěstitelům nabízí stabilní obsah škrobu a zajímavý výnos škrobu z hektaru.

Z červenoslupkatých odrůd se mezi osm největších odrůd se značnou výměrou množitelských ploch Europlantu v loňském roce probojovala Laura, pěstovala se na 40 hektarech. „Červená slupka, sytě žlutá dužnina, vysoký výnos vzhledných hlíz vyrovnaného tvaru a velmi dobrá chuť jsou vlastnosti, pro které je tato odrůda mezi pěstiteli dlouhodobě oblíbená,“ uvedl prokurista firmy Zdeněk Bečka.

Zuzanna patří mezi škrobové polorané odrůdy. Podle Zdeňka Bečky je mezi pěstiteli velmi žádaná především kvůli dobrému výnosu hlíz pro začátek kampaně a vysokému obsahu škrobu. Loni se množila na 37 hektarech.

 

Spolupráce je nutná

V roce 2022 činila podle slov Jiřího Procházky dotace pěstitelům škrobových odrůd z EU 14 361 Kč na hektar, v roce 2023 by měly tyto podpory pokračovat zhruba na úrovni 13 000 Kč/ha.

Podpora pěstitelům konzumních brambor jako citlivé komodity rokem 2022 skončila.

Podpory z Evropské unie podle nové SZP zahrnují dotace v rámci integrované produkce, které by mohly činit 11 000 Kč na hektar.

Další možností je spolupráce producentů v odbytových organizacích, které mohou vznikat v bramborách nově. Zde je nutné schválení operačního programu organizace Státním zemědělským a intervenčním fondem. Výrobci brambor se mohou také začlenit do již fungujících odbytových organizací pro producenty zeleniny.

Jediná národní podpora pěstitelům a zpracovatelům brambor, tzv. Q CZ by měla přinést 0,77 Kč na jeden kilogram hlíz. Je připraveno podle ČBS celkem 20 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down