Během prvních dvou dnů po spuštění sacích pastí nebyly zaznamenány žádné úlovky mšic. Informuje o tom letošní první číslo Aphid bulletinu, který vydává Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.
Bulletin dále uvádí, že líhnutí mšic z vajíček bylo zjištěno v prvních březnových dnech. Oteplení v závěru měsíce urychlilo vývoj zakladatelek a nyní je možné sledovat již kolonie jejich potomků. Kromě APHIFA na brslenech jsou, podle očekávání, pozorovány i větší počty MYZUPE na broskvoních a RHOPPA na střemše. V letošním roce bude opět rozšířen počet určovaných druhů, a to o potenciálního škůdce obilnin mšicovku svídovou (Anoecia corni) a druhy z čeledě Phylloxeridae, mezi které kromě škůdců buku patří také vážný škůdce révy vinné mšička révokaz (Viteus vitifoliae).
Na ozimé řepce po prvních větších náletech hlavně samců krytonosců (Ceuntorhynchus spp.), jejich početnost klesá, uvádí bulletin. Zjištěny jsou střední výskyty blýskáčka řepkového (Meligethes aeneus). Lokálně je zaznamenán silný výskyt aktivních nor hraboše polního (Microtus arvalis). Je zjišťováno a laboratorně ověřováno až 100% napadení porostů virem žloutenky vodnice (TuYV), který byl v podzimních měsících přenesen mšicí broskvoňovou (MYZUPE). Literatura uvádí, že škody po napadení touto virózou mohou dosahovat až 10–30 % ztrát na výnose, sníženou olejnatost a menší počet semen. Zkušenosti z minulých let, kdy už byl také tento virus zaznamenán, však ukazují, že za příznivých podmínek během vegetace mohou být negativní dopady zcela eliminovány. Problém by tak mohl nastat jen u nadále stresovaných porostů.
Bullettin informuje také o dalších plodinách a vývoji počasí.*