14.04.2022 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mrazové poškození květů ovocných stromů

Poškození květů ovocných stromů mrazem je celosvětový fenomén a studován je ve všech zemích, kde se jarní mrazíky vyskytují. I přes rozdílné podmínky v jednotlivých oblastech a metodických přístupech se objevuje shoda v kvantifikaci citlivosti jednotlivých vývojových fází květů ovocných stromů k mrazu. Zejména díky přesným mrazovým testům, kdy se různá vývojová stadia květů vystavují různým intenzitám mrazu a pak se stanovuje rozsah jejich poškození.

Rozlišují se minimální teploty mrazu, které ještě nezpůsobí mrazové škody, až po kritické teploty, uvádějící intenzitu mrazu, při níž dojde k 10%, 50% či 90% odumření poškozených květů. Jestliže v dormantním stavu v zimě mohou květní pupeny přežít i teploty hluboko pod –20 °C v závislosti na druhu a odrůdě, v době rašení květních pupenů mohou tyto části poškodit i teploty pod –10 °C a v době plného kvetení a jeho konce se kritické teploty pohybují již kolem –2 až –1 °C. Informuje o tom ve svém článku v týdeníku Zemědělec (16/2022) RNDr. Ilja Tom Prášil, CSc., s kolektivem odborníků z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně.

Rozsah mrazového poškození květů závisí také na době působení dané kritické teploty. Přehled kritických teplot v době vývoje květů u jednotlivých ovocných stromů v průběhu jarních mrazů uvádí autoři pro jednotlivé ovocné stromy v přehledných tabulkách, které vytvořil Mark Longstroth z poradenského centra Michigan State University. Jedná se o průměrné hodnoty; v závislosti na ročníku, odrůdě a stáří rostlin je nutné počítat s určitým rozptylem těchto hodnot, řádově v desetinách stupňů u nejcitlivějších stadií. Ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby se tomuto problému dlouhodobě věnuje několik skupin ve spolupráci s pracovišti zemědělského výzkumu, univerzit, šlechtitelských a pěstitelských svazů a sadařů a jejich výsledky je možné získat na webu agronavigator.cz v sekci certifikovaných metodik (Metodika snížení či eliminace poškození generativních orgánů meruněk jarními mrazíky), kde lze nalézt i metody ochrany ovocných stromů proti jarním mrazíkům. Aktuální výskyt jarních mrazíků v ČR a jejich předpověď na několik dní dopředu lze sledovat na portálu Agrorisk.

Více informací se lze dočíst v týdeníku Zemědělec, který vychází 19. 4. 2022.*

Kritické jarní teploty (°C) v době vývoje květů ovocných stromů [podle Critical Spring Temperatures for Tree Fruit Bud Development Stages (msu.edu)], MT = dříve uváděná minimální teplota mrazu, při které po dobu 30 minut nedojde k poškození, KT10 a KT90 teploty, které vedou k odumření 10 % nebo 90 % květů (ukázka tabulky pro meruňku)

Meruňka Nalévání květních pupenů Rašení květních pupenů Růžové poupě První bílé poupě (balónek) První květ otevřený  Plné kvetení Konec kvetení Zvětšování semeníků/plůdky
MT   –5,0   –3,9   –2,2   –0,6
KT10 –9,4 –6,7 –5,6 –4,4 –3,9 –2,8 –2,8 –2,2
KT90   –17,8 –12,8 –10,0 –7,2 –5,6 –4,4 –3,9

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down