Průběh podzimního období a zimy byl až do druhé poloviny února teplotně nadnormální, srážkově v průměru republiky normální. Vedlo to k vyššímu odběru živin rostlinami z půdy a rozvoji infekce houbových chorob. Pro namnožení většiny škůdců nebo jejich škodlivost nebyl naopak loňský rok a zejména podzim příznivý. Otázkou může být mrazivá perioda na konci února a počátku března a odolnost ozimů.
Ruzyňský den výživy rostlin a agrotechniky, kde tato fakta zazněla, uspořádal tradičně Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., (VÚRV) v Praze-Ruzyni.
Teplé počasí, které panovalo na podzim minulého roku a po větší část zimy, bylo nepříznivé pro otužování porostů obilnin vůči nízkým teplotám. Podle RNDr. Ilji Prášila, CSc., z VÚRV vstupovaly ozimé obilniny (pšenice a ječmen) do letošní zimy s daleko menší odolností vůči mrazu než v roce předešlém. „V zimě 2016/2017 si obilniny díky chladnému lednu a únoru udržely odolnost poměrně dlouho, až do konce února. Letos jsme naopak byli schopni již v lednu zjistit výrazný pokles zejména u odrůd, které disponují nižší odolností,“ informoval RNDr. Prášil. S blížícím se jarem rozdíly mezi odolností méně a více odolných odrůd podle odborníka rostou – méně odolné ji ztrácejí daleko rychleji, více odolné jsou schopny se ještě otužit.
Únorové a březnové (holo)mrazy se mohly negativně podepsat na porostech obilnin, i když RNDr. Prášil hovořil o větších destrukčních účincích až při teplotách padajících pod –20 °C. Z víceletého hodnocení zimovzdornosti odrůd ozimé pšenice pomocí provokační nádobové metody a mrazových testů realizovaného ve VÚRV vyplynulo, že mezi nejvíce zimovzdorné odrůdy ozimé pšenice registrované v ČR patří: Nordika, Samanta, Pannonia NS (EU katalog), dále Baletka, Bodyček, Bohemia, Fakir, RGT Premiant a Zeppelin. Naopak mezi nejméně odolnými nalezneme odrůdy Bagou, Orlando, Graindor, Fermi, Carroll, Potenzial, Feria, Beduin, Banderola, Jindra, Iridium a Hewitt. Celý seznam odrůd lze nalézt na internetových stránkách VÚRV: https://www.vurv.cz/sites/File/SZ_oz_psenice_VURV_2018a.pdf.*
*