Mrazivé noci posledních týdnů způsobily ovocnářům velké ztráty po celé Evropě. Škody v milionové výši hlásí Nizozemsko, kde teploty klesly až na –10 °C. Francie a Rakousko musí kvůli mrazu –6 °C také počítat s výpadky sklizně. Také jižní Tyrolsko v Itálii bude muset počítat s nižší sklizní, hlavně u peckovin.
Informoval o tom v tiskové zprávě Švýcarský ovocnářský svaz (Schweizer Obstverband). Dále konstatuje, že teploty pod bodem mrazu způsobily škody na ovocných stromech také ve Švýcarsku, jejich výši bude ale možné zjistit teprve za několik týdnů. Meteorologové přitom očekávají v tomto týdnu další nástup chladného počasí.
Teploty pod bodem mrazu, které dosahovaly až –7 °C, ve Švýcarsku naměřili během nocí 18. – 22. dubna. Producenti podnikli všechny možné kroky, aby zachránili alespoň část sklizně, uvádí dále svaz. Vegetace ale byla v důsledku teplého března značně pokročilá. Mrazy proto zvláště postihly především pěstitele třešní, švestek a meruněk. Stromy již nesly malé plody, které jsou na mráz obzvláště citlivé, a ne všechna ochranná opatření byla účinná. Svaz konstatuje, že někteří producenti musejí počítat dokonce s totálním výpadkem sklizně. U jádrovin ale existují regionální rozdíly a lepší naděje na sklizeň, protože jabloně a hrušky nebyly ve vegetaci tak pokročilé. Odhady výpadku sklizně se tedy pohybují v rozsahu 50–90 % u jablek, u hrušní jsou ještě vyšší.*