24.01.2024 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnosti využití rodu Aegilops jako genetického zdroje

Planých druhů trav a příbuzných rodu Triticum je tradičně využíváno jako zdrojů rezistence k listovým chorobám, dlouhodobě zejména ke rzem na pšenici. Významný je zejména rod Aegilops (mnohoštět), který je geneticky příbuzný hexaploidní pšenici seté.

Hledání nových zdrojů

Hledání nových zdrojů rezistence i mezi vzdálenými příbuznými pšenice je stále aktuální. U vybraných 14 položek náležejících ke čtyřem druhům z rodu Aegilops byla odborníky z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně (VÚRV) hodnocena reakce na umělou infekci Fusarium culmorum včetně akumulace deoxynivalenolu (DON) v semenech. Jako středně odolná kontrola byla použita odrůda ozimé pšenice Dagmar (Limagrain Nickerson), která vykazuje dlouhodobě vysokou odolnost k fuzarióze klasu. Úroveň rezistence jednotlivých položek rodu Aegilops byla hodnocena tři roky (2019, 2020, 2021) v nevytápěném skleníku.

Hodnocení a perspektivní materiály

Výsledky odborníků z VÚRV zveřejněné v časopise Úroda (2/2024) naznačují, že využití rodu Aegilops je perspektivní z hlediska odolnosti ke rzem, je však třeba věnovat také pozornost odolnosti/náchylnosti k fuzarióze klasu.

V rámci této studie byla autory článku v čele s Ing. Janou Chrpovou, CSc., (VÚRV) zjištěna překvapivě vysoká akumulace DON v zrnu některých materiálů z rodu Aegilops. Jako perspektivní se jeví detekce odolnosti k fuzarióze klasu spojené s nízkou akumulací DON u Ae. triuncinalis původem z Arménie. Tato položka Genové banky vykazuje též odolnost ke rzi pšeničné podmíněnou geny rezistence Lr37 a Lr58. Byly provedeny výběry a výsledný materiál bude uložen v Genové bance s možností dalšího využití ve šlechtění a výzkumu.

Pro hodnocení byly také využity snímky pořízené pomocí digitální zrcadlovky Canon EOS 700D. Využití fotografiií pro hodnocení symptomů se jeví jako přínosné, má však spíše dokumentační charakter. Pro stanovení rezistence je vždy nezbytné stanovení obsahu DON.

Více informací naleznete v únorovém vydání časopisu Úroda (2/2024).*

Úvodní fotografie: Aegilops geniculata po umělé infekci Fusarium culmorum Foto Jan Lukáš

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down