Projekt NAJDI.JE u nás monitoruje přítomnost a rozšíření invazních druhů bezobratlých živočichů. Tyto druhy se, ať už přičiněním člověka nebo vlivem změny klimatu, rozšířily mimo původní oblast svého výskytu a v novém prostředí se rychle množí a šíří i proto, že v něm postrádají konkurenci. Invazní druhy mají negativní dopad na náš ekosystém, narušují ekologické vazby, a najdeme mezi nimi také významné škůdce pěstovaných plodin nebo okrasných rostlin.
Téma invazních druhů živočichů je proto velmi aktuální a diskutované nejen vědci, ale již také laickou veřejností. NAJDI.JE si klade za cíl zapojit do sledování průběhu invazí jednotlivých druhů bezobratlých živočichů v České republice všechny se zájmem o vědu a přírodu, a zároveň širokou veřejnost.
Inspirací pro projekt je dlouhodobá zkušenost s vytvářením, vedením a využíváním výsledků projektů občanské vědy ve Velké Británii. Právě díky motivované veřejnosti umožňuje tento způsob sběru dat získání velmi rozsáhlých datových souborů z velkého území v krátkém čase. V projektu NAJDI.JE, který vznikl v rámci stále probíhajícího grantu INTER-COST (Občanská věda – důležitý prostředek sledování šíření invazních druhů bezobratlých), byl původně naplánován monitoring pouze dvou invazních druhů hmyzu, slunéčka východního (Harmonia axyridis Pallas) a zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis Walker). Nicméně projekt úspěšně pokračuje a stále rozšiřuje počet sledovaných druhů.
Přispět k pochopení mechanismu šíření nepůvodních druhů a jejich vlivu na společenstva, k ochraně biodiverzity, tvorbě legislativy a řešení vážných problémů spojených s invazními druhy může doslova každý. Na webu www.najdije.cz vyzývají autoři projektu všechny aktivní lidi se zájmem o přírodní vědy k zapojení a sběru dat přímo v terénu. V místě jejich bydliště, případně všude, kde se pohybují, mohou některý z invazních druhů zaznamenat a poté jednoduše poslat fotografii přes kontaktní formulář s uvedením lokality nálezu. Na webu lze nalézt nejen podrobnosti ke sledovaným druhům invazních živočichů, ale také přehledné grafiky jejich životních cyklů nebo odpověď na to, jak si poradit s napadeným zimostrázem. Na sociálních sítích (Facebook a Instagram) jsou také aktuality k jednotlivým pátracím akcím a fotky z terénu.*
O projektu informuje článek odborníků z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně, Mgr. Hany Platkové a RNDr. Jiřího Skuhrovce, Ph.D., který bude zveřejněn v týdeníku Zemědělec.
dnes jsem objevila invazivní druh slunéčka, má více než sedm teček. Objevilo se v Berouně, ulice k Dědu.