Virové patogeny patří mezi nejdůležitější choroby obilnin. V České republice převažuje virus žluté zakrslosti ječmene (Barley yellow dwarf virus – BYDV) a virus zakrslosti pšenice (WDV). V minulých letech, jako například 2001 a 2002 byly zaznamenány epidemické výskyty infekce virem žluté zakrslosti ječmene a v letech 2004–2008 infekce virů WDV a BYDV.
Kromě těchto dvou patogenů dochází v posledních letech k nárůstu dříve ojediněle se vyskytujícího viru čárkovité mozaiky pšenice (WSMV) – Gadiou a kol. 2009. Dalšími významnými virovými patogeny jsou mozaikové komplexy: virus mírné mozaiky ječmene (BaMMV) a virus žluté mozaiky ječmene (BaYMV). Výskyt těchto virů však nebyl doposud v ČR zaznamenán. Je obvyklý v okolních zemích, jako jsou Německo, Rakousko, Maďarsko a v dalších evropských státech, kde způsobuje velké výnosové ztráty (Kühne 2009).
V průběhu let 2013 až 2016 provedl Výzkumný ústav rostlinné výroby monitoring výskytu virových patogenů obilnin. Tento monitoring byl zaměřen na virus zakrslosti pšenice (WDV), virus žluté zakrslosti ječmene (BYDV), virus čárkovité mozaiky pšenice (WSMV), virus žluté mozaiky ječmene (BaYMV) a virus mírné mozaiky ječmene (BaMMV). Detekce virových patogenů byly provedeny sérologickou ELISA metodou. Bylo otestováno celkem 876 vzorků obilnin (vzorky ozimé pšenice, ozimého ječmene, jarního ječmene a výdrolu) dohromady ze 138 porostů. Z testovaných vzorků bylo 113 pozitivních na WDV (12,9 %), 108 na BYDV (12,3 %) a 56 vzorků bylo pozitivně testováno na WSMV (6,4 %). Viry BaYMV a BaMMV nebyly v testovaných vzorcích detekovány. Z výsledků monitoringu plyne, že vedle infekcí WDV a BYDV dochází k výraznému nástupu viróz způsobených WSMV, a to zejména u pšenice.
Více informací přináší článek Ing. Jibana Kumara, Ph.D., a kolektivu z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně v listopadovém vydání časopisu Úroda.*