Modrá je dobrá i při realizacích

Především při realizacích zahrad, spojených s přesunem hmot a materiálů a častou modelací terénu, je velkou výhodou motorizovaný pomocník. Vhodné jsou především obratné stroje, které se i na menších plochách dokáží bez problémů pohybovat.

V Okrasném zahradnictví Špaček tak již čtvrtým rokem pomáhá malotraktor BCS. Stroj z řady Vivid je pro podnikání Milana Špačka ideálním pomocníkem – díky malým rozměrům se dostane všude, kam je potřeba a zároveň disponuje dostatečným výkonem ke všem operacím.

Přes 15 let na trhu
Společnost Okrasné zahradnictví založil Milan Špaček společně s manželkou v roce 1995 v obci Vysoké Chvojno nedaleko Holic. Věnují se především navrhování a realizacím okrasných zahrad a množení rostlin. Rostliny zabraly celou zahradu příslušející domu i přilehlý skleník. Plochy doplňuje 0,5 hektaru za obcí, které fungují pro dopěstování rostlin ve volné půdě i jako kontejnerovna. I tak však stále dochází k hromadění vlastních výpěstků a Milan Špaček tak do budoucna uvažuje o otevření vlastního prodejního centra na silnici z Hradce Králové do Olomouce.
Dříve byly rostliny na plochách okrasné školky dopěstovávány převážně ve volné půdě. V posledních letech však Milan Špaček od tohoto systému ustupuje. V případě pěstování rostlin v kontejneru je možné je využívat pro realizace v průběhu celého vegetačního období bez větších rizik a problémů. Rostliny z volné půdy lze však použít pouze v případě jarních či podzimních realizací. Ani dobývání větších rostlin bez dobývacího stroje není jednoduchou záležitostí. Větší vydobyté rostliny se umístí na dva roky do kontejneru a až po získáním jistoty, že dobře prokořenily a jsou v dobré kondici se umístí na pozemek. Na takto připravenou rostlinu lze pak dát bez problémů záruku.

Více informací naleznete v časopise Zahradnictví 6/2011.

Helena Piková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *