Moderní technologie pro běžnou praxi

V pořadí druhý workshop Dny precizního zemědělství na farmě ZD Dolní Újezd na Svitavsku se konal na konci května. A znovu přilákal množství zájemců, kteří se chtěli dozvědět o možnostech lokálně cíleného ošetření plodin na základě zmapování pěstebního pozemku. Kromě zajímavých přednášek si účastníci prohlédli různé stroje od bezpilotní techniky po postřikovač s pulzními tryskami. Protože základem využití moderních technologií jsou lidé, kteří stroje obsluhují.

Akci uspořádala Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i., (VÚRV), Centrem precizního zemědělství při České zemědělské univerzitě v Praze a Zemědělským družstvem Dolní Újezd. Jak v úvodu Ing. Jan Lukáš, Ph.D, z VÚRV, vysvětlil, cílem předchozího workshopu k datovému faremnímu managementu bylo praktické představení způsobů sběru, zpracování, vyhodnocení a interpretace dat pro rozhodování o zásazích či opatřeních nejen v
průběhu vegetační sezóny, ale i s krátkodobým i střednědobým výhledem v systému precizního zemědělství. Druhý workshop proběhl na víceúčelovém letišti u Dolního Újezdu, kde bylo možné prostřídat přednášky s praktickými ukázkami techniky.

V rámci polní ukázky si zájemci prohlédli postřikovač Horsch Leeb 6 LT se záběrem 36 m a jeho variabilní zonální aplikaci v dávce 160, 230 a 300 l/ha

Uplatňují precizní zemědělství


Pozemky dělí ZD Dolní Újezd v GIS, pro jednodušší organizaci práce vychází z násobků délky postřikovače. Dbají na půdní úrodnost, organickou hmotu doplňují pěstováním jetele, vojtěšky i LOS. Díky preciznímu zemědělství ZD Dolní Újezd snížilo množství přípravků na ochranu rostlin (POR) v roce 2021 na 1,07 kg/ha účinné látky. Celorepublikový průměr je přitom 1,9 kg/ha. Díky pěstební technologii na 50 cm mohou řepku, kukuřici a cukrovku plečkovat a využívat páskové aplikace POR i hnojiv. Řízení techniky usnadňuje systém Autopath, který navádí stroje téměř bez zásahu obsluhy. „Díky plečkování můžeme pěstovat řepku jen s jednou aplikací graminicidu na podzim. Plečkovali jsme porost na podzim a na jaře a loni se nám podařilo docílit výnosu řepky 4,7 t/ha,“ popsal Ing. Čejka. Letos předpokládá výnos nižší vlivem poškození plochy hraboši (zhruba 10 %), ale i od krup, které přišly v polovině května. Poškození porostu monitorují ze satelitu i z dronu. Podle toho pak také variabilně aplikují POR postřikovačem s pulzním systémem trysek. Na ramenech postřikovače je umístěno šest kamer a při zachycení více než 5% zaplevelení aplikuje tryska lokálně herbicid. Zonálně aplikují na základě aplikační mapy také insekticidy, například v řepce proti dřepčíkům. „Dáváme limitní množství účinné látky, abychom nezvyšovali rezistenci,“ vysvětlil Ing. Čejka. V podniku zkoušejí také variabilní setí a pro ověření jeho přínosu mají nově na řezačce NIR senzor. U řepky využívají variabilní hnojení i aplikaci fungicidu – POR neaplikují na ozeleněné kolejové řádky, které tvoří zhruba 8 % plochy.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.

Úvodní foto: Praktická ukázka bezpilotní techniky– dron WingtraOne GEN II

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down