24.05.2024 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mimořádné výskyty virových zakrslostí obilnin v ročníku 2023/2024

Při jarní kontrole ozimů bylo nezvykle často, především u ječmene, zjištěno silné hospodářsky závažné napadení virovými zakrslostmi. Nezvyklý je i výskyt silně napadených porostů ve vyšších nadmořských výškách (nad 500 m n. m.). Jarní monitoring škodlivých organismů polních plodin prováděný ÚKZÚZ potvrdil u většiny odebraných vzorků virus žluté zakrslosti ječmene (BYDV – Barley yellow dwarf virus).

Spolupůsobení více faktorů

Příčinou silného napadení je spolupůsobení několika skutečností, uvádí v článku pro časopis Úroda (6/2024) Ing. Jan Ripl, Ph.D., a kolektiv autorů z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně. Nejvýraznější a nadřazený vliv lze přisoudit průběhu počasí při podzimní vegetaci obilnin. Vlivem sucha v září byly často omezeny vzcházení i růst výdrolu obilnin, a to způsobilo nedostatek potravních zdrojů pro populace přenašečů virů. Zejména u porostů ozimých ječmenů bylo zaznamenáno také výrazné nevyrovnané vzcházení dané slabými srážkami v řádu jednotek milimetrů na většině území v průběhu předseťové přípravy půdy a po zásevu ozimých obilnin. Dříve nastal také podzimní přelet mšice střemchové (hlavní přenašeč viru žluté zakrslosti ječmene) a vzešlé rostliny ozimů byly hojně kolonizovány často již krátce po vzejití ve třetí dekádě září.

Článek popisuje i jarní agrotechniku virózami poškozených porostů, vyvozuje ponaučení do dalších let a upozorňuje na odrůdy se zvýšenou odolností (rezistencí) k virovým zakrslostem.

Podrobnosti k danému tématu přináší červnové vydání časopisu Úroda (6/2024).*

Úvodní fotografie: Vyvinuté příznaky virové zakrslosti v období konce listopadu Foto Jan Ripl

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down