S širokým sortimentem hybridů kukuřice se měli možnost seznámit účastníci polních přehlídek, které v průběhu září uspořádala firma Agrokonzulta Žamberk a.s. V první polovině září zemědělci na pozemcích společnosti Klas Nekoř, a.s., hodnotili více než 50 hybridů firem Advanta, Cezea, Limagrain, KWS, Novartis, Pioneer a dalších. Obdobná akce se konala 21. září na pozemcích akciové společnosti AG Skořenice, kde byly k vidění asi tři desítky hybridů.
Společnost Agrokonzulta Žamberk, která se zabývá také zemědělským poradenstvím, mimo jiné zaměřeným na krmivářství, se společně se zemědělskými podniky a zástupci uvedených firem podílí na pořádaní podobných akcí již třetím rokem. Při podobných akcích jde pořadatelům o to, aby pěstitelé viděli hybridy v konkrétních podmínkách, což jim usnadňuje následnou volbu hybridu pro jejich pozemky. Zemědělci hybridy nejen vidí tzv. na vlastní oči, navíc jim pořadatelé poskytují výsledky rozborů odebraných kukuřic.
Vlastní prohlídku pokusů doplnili zástupci zúčastněných firem odborným výkladem. Ing. Jan Bosák, který obdobně jako jeho kolegové vyzdvihl práci agronoma skořenického podniku pana Františka Kaizrlíka, představil hybridy firmy KWS. Ze sortimentu vyzdvihl všestranně využitelný hybrid Dragon, který je podle jeho slov vzhledem ke své ranosti (FAO 190) velmi vhodný pro pěstování na siláž v nejvyšších nadmořských výškách. Je zde zárukou výroby kvalitní siláže. Velmi dobré zkušenosti s ním mají např. v ZD Kunvald hospodařícím v nadmořské výšce asi 500 metrů nad mořem, kde je zastoupen na 100 % výměry kukuřice. Nemalé uplatnění má však i v řepařské oblasti při pěstování na zrno, kde díky jeho schopnosti velmi brzy dosáhnout nízké vlhkosti zrna umožňuje při časné sklizni minimalizovat náklady na sušení. Toto potvrdil i v místním pokusu. Pokus byl zasetý 3.5.2000 a odběr vzorků byl proveden 18.9. 2000. Dragon dosáhl přede všemi hybridy s velikým náskokem nejnižší vlhkosti zrna (36 %), přičemž ostatní hybridy z velmi raného sortimentu dosáhly vlhkosti zrna cca 39 – 44 %. O tom, že Dragon je hybrid s velmi brzkou a nízkou vlhkostí zrna svědčí i to, že v nedalekém ZOD Zálší dosáhl porost Dragonu, který byl zasetý již 16.4. 2000 při odběru vzorků 21.9. 2000 vlhkost zrna 29,7%. „Dragon je tedy garantem, že při dobrých výnosech zrna budete moci brzy sklidit a přitom peněženka neutrpí příliš velké ztráty za sušení,“ dodal ing. Bosák z poradenské služby firmy KWS.
S dvěma hybridy ze sortimentu firmy Force Limagrain, s.r.o., seznámil pěstitele ing. Zdeněk Erben. Oba předváděné hybridy patří k novým materiálům uvedeným na náš trh v posledních dvou letech. První z nich LG 22.22 je velmi raný zrnový hybrid. Tento dvouliniový hybrid vyniká vysokým výnosovým potenciálem jak ve výnosu zrna tak i siláže především v teplejších oblastech řepařského i bramborářského výrobního typu. Typickým znakem tohoto hybridu je dlouhá nízko nasazená palice s tenkým vřetenem, která spolu se specifickou stavbou zrna zapříčiňuje rychlé dozrávání v závěru vegetace.
Druhým zástupcem je novinka roku 2000 v silážním sortimentu hybrid Limabest. Tento raný hybrid vyniká bohatým olistěním, dlouhou nízko nasazenou palicí a velmi dobrým zdravotním stavem. Jak Ing. Erben dodal, jsou to předpoklady pro vysoký výnos silážní hmoty s vyváženým obsahem škrobů a stravitelné vlákniny.
Firma Pioneer zařadila do poloprovozních pokusů v AG Skořenice 7 hybridů kukuřice vhodných do bramborářské až řepařské výrobní oblasti. Z uvedeného počtu jsou tři novinky, končící tříletý testovací cyklus ÚKZUZ. Jde o hybridy Calimera, Justina a Lambada. Z těchto hybridů Ing. Vlastimil Merta upozornil zejména na hybrid Lambada. Ten totiž za poslední dva roky dosahoval jak ve státních odrůdových zkouškách, tak i v poloprovozních pokusech vynikajících výsledků jak na zrno, tak i na siláž (až 120 % ve srovnání s kontrolou). Jde o vysoce výkonný univerzální hybrid pro bramborářskou a řepařskou výrobní oblast (FAO 240 – zrno, 260 – siláž). Vyznačuje se velmi rychlým počátečním startem, bohatým olistěním, erektivním postavením listů , „Stay green“ efektem a v neposlední řadě i vysokým výnosem zrna (16 – 20 řad zrn v palici).
Jak dále ing. Merta informoval, kromě hybridů kukuřice a slunečnice nabízí firma Pioneer také silážní inokulant SILA-BAC, vhodný do všech druhů senáží a siláží. Novinkou na českém trhu je další z mikrobiálních produktů a to silážní inokulant 11A44 (SILA-BAC stabilizer) zlepšující aerobní stabilitu siláže po otevření sila.
Také Ing. Josef Král z firmy Novartis Agro, s.r.o., pochválil práci agronoma z AG Skořenice. Podle ing. Krále agronom z vlastní iniciativy výborně zvolil hybridy kukuřice do svých pokusů a s péčí sobě vlastní je dovedl do dnešního stavu. „Na našich hybridech je patrné, že patří ke špičce celého sortimentu. Manatan a Antares zajišťují výnos suché hmoty přes sušinu celé rostliny (k 15.září 34 až 37 %). Oba měly výnos 20,34 a 20,66 t/ha. Sušina celé rostliny hybridů Magistr a Magellan byl adekvátní jejich FAO 260. K 15. září byly sušina 28,5 %, ovšem výnos zelené hmoty byl velmi vysoký – v průměru 63 t/ha,“ popsal hybridy zástupce firmy. Jak ing. Král dále uvedl, portfolio pro tuto oblast je možné pro příští žně rozšířit ještě novými hybridy Atomic a Twin, jejichž výsledky bude přínosem zahrnout tříleté řady.
Odrůdy holandské firmy Advanta, kterou na českém trhu v oblasti kukuřice zastupuje Oseva Uni a.s. Choceň, představil Ing. Jiří Bárta. Ze širokého sortimentu registrovaných odrůd kukuřice firmy Advatna byly ve Skořenicích zařazeny hybridy Bison (FAO 210, siláž), Trophee (FAO 220, siláž), Suzzette (FAO 230, siláž), Agio (FAO 240, siláž) a VDH 295 (FAO 290, siláž). První čtyři patří mezi hybridy vhodné do bramborářského výrobního typu, kde díky vynikající odolnosti vůči nízkým teplotám po zasetí, rychlému jarnímu vývoji a časnému kvetení dávají pěstitelům potřebnou jistotu v dosažení optimální silážní zralosti i v klimaticky méně příznivých letech. Špičkový podíl palic vůči celé rostlině a nadprůměrně vysoká stravitelnost celé rostliny garantují vysoce energeticky hodnotnou silážní hmotu při dodržení všech zásad sklizně a silážování. Hybrid VDH 295 je vhodný do kukuřičného a řepařského výrobního typu především pro silážní účely. Díky špičkovým vynosům suché hmoty s nadprůměrným podílem palic, plastičnosti a velmi dobré odolnosti vůči suchu nezklame žádného pěstitele. Podle ing. Bárty ve Skořenicích hybridy firmy Advanta naprosto obstály v tvrdé konkurenci 29 hybridů jiných firem a jednoznačně potvrdily svoji vysokou výkonnost. Hybrid Agio dosáhl s obrovským náskokem nejvyššího výnosu sušiny celé rostliny. Také ostatní hybridy se v tomto ukazateli umístily na čelní místa a nezaostaly ani ve výnosu suché hmoty palic.
V pokusech nechyběly ani hybridy jediného českého šlechtitele kukuřice. CEZEA – šlechtitelská stanice, a.s. v Čejči se prezentovala 6 hybridy raného sortimentu pro pěstování na siláž. Průběh počasí letošního roku potvrdil, že i v uvedených oblastech (např. Skořenice) je možno s úspěchem pěstovat hybridy s vyšším FAO a dosáhnout tak vyšších výnosů při odpovídající sušině. Jak uvedl Ing. Jeroným Valenta, těžiště šlechtitelské činnosti tohoto pracoviště je založeno na vyšlechtění výkonnějších hybridů kukuřice se zaměřením na kvalitu siláže. Významnou roli pro šlechtitelský cíl sehrává požadavek a specifika České republiky, kterým je velmi raný, raný, středně raný sortiment – do FAO 300, který se u nás pěstuje na rozhodující části ploch. Jak dále ing. Valenta uvedl, právě v těchto kategoriích raností je také největší konkurence a je pouze na pěstitelích, který z nabízených hybridů budou pěstovat po zvážení všech informací a výsledků, které se dozví na podobných akcích, jakou byla i ta pořádaná na pozemcích AG Skořenice, a.s.
Nejen vypěstovat, také uchovat
Vlastní prohlídce pokusů předcházela přednášková část, zaměřená na konzervaci kukuřičného zrna a silážování kukuřice. Ing. Jan Bosák pěstitele seznámil s metodou louhování kukuřičného zrna, včetně metod zkrmování. Mimo jiné připomenul kladný vliv zkrmování takto upraveného krmiva na zdravotní stav zvířat.
S novou metodou sklizně a konzervace seznámil přítomné také Ing. Jan Šeda z pořádající Agrokonzulty. Ekonomicky výhodná metoda mačkání vlhkého zrna byla předvedena také prakticky na poli. Mačkání zrna se provádí speciálními mačkači finské výroby Murska, kde je zrno zároveň konzervováno chemickým konzervantem Crimpstore (kyselina mravenčí, propionová a soli těchto kyselin. Jak nás dále informoval Ing. František Mikyska, rovněž z pořádající firmy, v roce 1999 se takto konzervované zrno odzkoušelo v několika zemědělských podnicích. Takto konzerované zrno nejen kukuřice, ale také ječmene, tritikale, a pšenice bylo s dobrými výsledky zařazeno krmných dávek skotu i prasat.