Plocha pěstování slunečnice v České republice meziročně klesla pod dvacet tisíc hektarů. V minulých letech se výměra této olejniny na našich polích mírně rozšiřovala, ale trend už skončil. I v příští sezóně se čeká další propad. Pokles pěstování slunečnice na našem území je patrný od roku 2012.
Nejnižší výměru mírně nad jedenácti tisíci hektary v ČR slunečnice zaznamenala v roce 2020. Následně další sezóna přinesla zvětšení výměry na téměř osmnáct tisíc hektarů a v roce 2022 slunečnice na našich polích zaujímala více než dvaadvacet tisíc hektarů. Píše o tom v Zemědělci č. 1/2024 spolupracovnice redakce Ing. Hana Honsová, Ph.D.
V roce 2021 se u nás podařilo docílit rekordního výnosu 2,9 t/ha a domácí produkce slunečnicových nažek se vyšplhala nad padesát dva tisíc tun. I v roce 2022 naši pěstitelé dosáhli dobré úrody, kdy v průměru sklidili 2,65 t/ha, a produkce se vyhoupla na téměř 59,7 tisíce tun.
Rok 2023 ale přinesl již zmíněný pokles výměry pod dvacet tisíc hektarů, konkrétně na 19,8 tisíce hektarů, meziročně o dvanáct procent. Produkce zůstala mírně nad padesáti tisíci tunami. Naši pěstitelé při poslední sklizni v průměru docílili zhruba dvou a půl tunového hektarového výnosu.
Na Slovensku větší plochy
Tradičně se mnohem více slunečnice než v ČR pěstuje na Slovensku. V roce 2021 se na slovenských slunečnicových polích sklidilo 73,6 tisíce hektarů. Rok 2022 přinesl mírný pokles na 73,2 tisíce hektarů. V roce 2023 se slunečnice na Slovensku pěstovala na výměře 60,1 tisíce hektarů, což znamená meziroční propad o osmnáct procent.
Situaci v pěstování slunečnice v České republice i ve světě zhodnotil v přednášce z cyklu „Systém výroby slunečnice“, která byla součástí konference Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) v Hluku, Ing. Božetěch Málek ze SPZO. Ing. Málek vysvětlil, že se obecně hektarové výnosy slunečnice v ČR v roce 2023 pohybovaly na nižší úrovni než v předešlé sezóně, nejčastěji v rozmezí od 2,2 do 3 t/ha, uvádí autorka.*