S iniciativou ke snížení zemědělských emisí přichází společnost BASF. Od letošního roku chce ve fázích spouštět program na podporu pěstitelům nazvaný Global Carbon Farming Program. Plánuje i místním specifikům přizpůsobené šlechtění hybridní pšenice, které má přinést odrůdy s lepšími hospodářskými parametry. Dále navázala strategickou spolupráci v oblasti digitalizace zemědělství s firmou John Deere.
Global Carbon Farming Program má pěstitelům pomoci přijímat rozhodnutí založená na přesných datech, sledovat udržitelné postupy, a tak minimalizovat emise ze zemědělské produkce a vázat více uhlíku v půdě. Uvedl to Filip Dvořák, generální ředitel společnosti BASF spol. s r. o. v České republice. Zavedením programu společnost sleduje rovněž dosažení vlastního klimatického cíle. Spočívá ve snížení uhlíkové stopy z pěstování pšenice, sóji, rýže, řepky a kukuřice o 30 % na tunu vyprodukované plodiny do roku 2030. BASF nedávno zahájila víceleté terénní pokusy, jež se zaměřují na udržitelné zemědělské postupy, vázání uhlíku v půdě a snižování emisí na úrovni pěstitelů. Výsledky testů se odrazí v aktualizované nabídce, jejímž cílem bude maximálně využít inovativní technologie, informovala společnost BASF v tiskové zprávě.
Johannes Weimer, ředitel divize Řešení pro zemědělství pro Českou a Slovenskou republiku, konstatoval, že české pěstitele podporují v aktivním snižování emisí již nyní. Umožňují to řešení pro management dusíku jako Limus Clear a Vizura. Dále software pro precizní zemědělství xarvio Field Manager, který poskytuje doporučení k aplikaci osiv a hnojiv. Zlepšení bilance emisí a ziskovosti mají podle společnosti napomáhat také produkty Revysol a aktuálně vyvíjené hybridní odrůdy pšenice. Tento šlechtitelský program je globálně koordinovaný a uzpůsobený místním specifikům. Výsledkem bude podle společnosti hybridní odrůda s vylepšenými vlastnostmi umožňujícími vyšší výnos, kvalitu zrna i odolnost proti hmyzu.*
Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.