Z pohledu pěstování slunečnice je Ukrajina nejvýznamnější zemí na světě. V sezóně 2021 činila tamní plocha plodiny přes 6,5 mil. ha. Nejvýznamnější pěstitelskou oblastí byl Dněpropetrovsk. Obecně je pěstování slunečnice intenzivnější ve střední a východní Ukrajině, tedy v oblastech zvláště postižených válkou.
Průměrný hektarový výnos v posledním sklizňovém roce činil 2,27 t/ha, produkce přesáhla 14 milionů tun. Oproti tomu celková plocha EU-27 v roce 2021 činila 4,5 mil. ha a sklizeň dosáhla 10,3 mil. t. V EU-27 jsou největší pěstitelské plochy v Rumunsku, kde se pěstuje přibližně 1,3 mil. ha. Informovala o tom společnost Kleffmann Digital RS GmbH, která již několik let využívá k měření pěstebních ploch na Ukrajině satelitní systém CropRadar.
Mělo by se začít sít
V sezóně 2021 začalo setí na začátku dubna v Oděské oblasti a v následujících týdnech na celé Ukrajině. V současné době se teploty na Ukrajině pohybují často ještě v minusových hodnotách. Ukrajinská vláda podporuje své zemědělce, kde to jen jde, a to i v těchto těžkých časech. Zemědělští zaměstnanci jsou uvolňováni z vojenské služby, aby zajistili setí plodin. Zemědělcům se pomáhá také finančně. Je tedy naděje, že duben bude moci být z velké části využit k setí, informuje Kleffmann Digital.
Možná kompenzace v Argentině
Co se týče možnosti náhrady ukrajinské produkce slunečnice, v mnoha evropských zemích byly dobré podmínky pro setí ozimých plodin (i v Rumunsku). Mnoho ploch je tedy již oseto a rozšíření ploch slunečnice by proběhlo na úkor ostatních jařin. Reálně nelze případnou ztrátu na Ukrajině kompenzovat. Soudí společnost Kleffmann Digital.
Dodává, že třetím největším producentem slunečnice na světě je Argentina. V sezóně 2020/2021 její zemědělci slunečnici pěstovali přibližně na ploše 1,4 mil. ha a výnos se pohyboval kolem 3 mil. tun.
Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.*