Lysá zářila barvami

Tak jako každý rok mohli i letos návštěvníci Květů 2010 obdivovat bohatou přehlídku květinových aranžmá a široký sortiment zahradnických trhů. Návštěvnost již 14. ročníku tradiční výstavy byla opět vysoká, za čtyři dny prošlo vstupní branou zhruba 25 000 lidí. Díky dvěma stům vystavovatelům byly Květy 2010 pestré, bylo co obdivovat a taktéž nakupovat.

Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnilo několik významných hostů – všichni s nadšením mluvili o každoroční výstavě, kde se snad žádné aranžmá nikdy neopakuje a pokaždé je něčím nové. Úvodního slova se ujal starosta Lysé nad Labem Mgr. Jiří Havelka, promluvili mimo jiné i náměstek ministra zemědělství Ing. Stanislav Kozák, předseda Českého zahrádkářského svazu Ing. Jan Hinterholzinger, CSc., či oblíbený botanik RNDr. Václav Větvička. Oficiálního zahájení se poté ujal místopředseda senátu MVDr. Jiří Liška.

Tradice i novinky
Přestože vystavovatelům a jejich výpěstkům nepřálo během jara počasí, nabídla hlavní hala bohatou přehlídku v létě kvetoucích květin.Výstava i letos proběhla ve spolupráci s Českým zahrádkářským svazem, jehož tým vytvořil na ploše zhruba dvou tisíc metrů čtverečních květinová aranžmá skládající se především z denivek, lilií, jiřin či růží. Za povšimnutí stály i rozmanité kultivary begonií, jako například převislá novinka roku 2010 ´Flamingo´, která má nezvyklou světle růžovou barvu a střed lososové barvy. V hlavní hale si návštěvníci mohli nechat poradit od odborníků ze svazu zahrádkářů, pěstitelů ovocných dřevin, vinařů a také členů specializované organizace citrusářů.
Letošní novinkou v horní hale výstaviště byla expozice na téma Květinový půvab francouzské Provence. Bonsaje zde měly své místo již tradičně a spolu s nimi mohli návštěvníci obdivovat sukulenty, bylinky a léčivé rostliny. Stejně jako každý rok, ani letos nechybělo na výstavě zastoupení pěstitelů a výrobců produktů z rakytníku řešetlákového, který má široké potravinářské a léčivé využití.

O trhy byl zájem
Také zahradnické trhy byly jako vždy obklopeny zájemci, z nichž málokdo odjížděl s prázdnou. Zahradnické výpěstky byly rozmístěny v celém areálu výstaviště a výběr byl veliký – od cibulek lilií po ovocné keře, vodní rostliny a čerstvé řezané květiny. Není divu, že po takové nabídce hrála oblíbená doprava na tuto akci – vlak – celý den barvami a voněla na dálku. Součástí trhů byly i stánky s jinou tématikou než zahradnickou.
Již nyní se všichni zúčastnění mohou těšit na další ročník, který proběhne příští rok. Ve stejném termínu jako letos, tedy v polovině července, tak výstaviště v Lysé opět otevře své brány všem zahradnickým nadšencům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *