Společnost Lovochemie, a. s., která se zemědělcům snaží nabízet komplexní sytém výživy rostlin, je tradičním vystavovatelem na zemědělské výstavě Naše pole. Budoucnost v Evropě směřuje k zelené politice, legislativa je zaměřena na snižování emisí a lepší přístup k životnímu prostředí. Výrobci hnojiv na to musí v předstihu reagovat. Společnost Lovochemie se proto vydala zcela novou cestou využívání zeolitů, což je vulkanický hlinitokřemičitý minerál s mikroporézní pravidelnou strukturou připomínající včelí plást, který funguje jako poutač živin a vody. Tyto zeolity přidává do svých hnojiv.
Hlavním reprezentantem celé zeolitové řady je ZENFERT 24 N, granulované dusíkaté hnojivo s vyvážený poměr dusičnanového a amonného dusíku a 30% obsahem jemně mletého zeolitu. „Jde fakticky o ledek 21. století, kdy vápenec či dolomit je nahrazen zeolitem,“ vysvětlil Ing. Radek Košál z akciové společnosti Lovochemie. Dalším partnerem zeolitové řady je granulované hnojivo na bázi síranu amonného ZENFERT NS 13-29. „Jde o hnojivo síranového typu, přesto obsahuje dvacet procent nitrátového dusíku, dále 4,5 procenta vápníku,“ uvedl Ing. Košál. Doplněn je také o mangan, důležitý prvek pro odnožování a větvení rostlin, a obsahuje podobně jako ZENFERT 24 N též 30 % zeolitu. Produkty se zeolity doplňují speciální NPK hnojiva pod obchodním označením ZEORIT, a to ZEORIT NPK 8-10-10+9S s přídavkem síry a ZEORIT NPK 7-5-10+9,5S+0,1Zn obohacený o zinek.
Z dalších novinek Ing. Košál vyzdvihl listová hnojiva LOVOSOYA (5 % N, 5 % P, 7,5 % K, 2,5 % S), které podporuje fixaci vzdušného dusíku hlízkovými bakteriemi, a LOVOSPEED (24 % N, 5 % S, 2 % Mg). Jde o univerzální komplexní hnojivo s přídavkem thiosíranové síry, které zároveň zvyšuje odolnost rostlin proti houbovým chorobám a některým savým škůdcům, uvedl řečník.*