Česká republika už řadu let zaujímá první místo v produkci modrosemenného potravinářského máku na světě. Roční spotřeba dosahuje více než čtyři stovky gramů na jednoho obyvatele ČR. V roce 2021 se jednalo dokonce o 470 g, což představuje prakticky stejnou úroveň jako v polovině devadesátých let minulého století.
Navýšení spotřeby napomohlo označování známkami kvality a větší propagace máku jako zdravé potraviny. Vzhledem k tomu, že domácí spotřebu pokryje mák ze zhruba šesti tisíc hektarů, směřuje většina na našem území vypěstovaného makového semene na vývoz. Z ČR se každoročně vyváží kolem osmdesáti procent produkce.
Minulá sezóna máku na území ČR z hlediska povětrnostních podmínek, s výjimkou některých oblastí, poměrně přála. V loňském roce ale u nás došlo ke značnému snížení plochy. Zatímco v roce 2021 se mák na našem území pěstoval na výměře téměř 44 tisíc hektarů, loni se jednalo jen o více než 26 tisíc hektarů. Průměrný výnos v loňském roce dosáhl 0,79 t/ha a produkce překročila dvacet a půl tisíce tun. Pro porovnání, v roce 2021 se v ČR vyprodukovalo téměř 29,7 tisíce tun máku.
Jakost makového semene v ČR stanoví vyhláška č. 399/2014 Sb. Pro potravinářské účely lze použít pouze semeno máku setého semenného, olejného typu pocházející z odrůd, které obsahují maximálně 0,8 % morfinových alkaloidů v sušině tobolky a na povrchu makového semene není obsah morfinových alkaloidů vyšší než 25 mg/kg.
Kvalitu makového semene definuje i česká cechovní norma pro český modrý mák č. 2019-01-14-0415. V normě se uvádí, že celkový obsah morfinanových alkaloidů, morfinu a kodeinu, na semeni máku může dosahovat maximálně 20 mg/kg.
Nařízení Komise EU 2021/1323 z roku 2021 stanovuje povolený obsah kadmia v makovém semeni na 1,2 mg/kg. Nařízení Komise 2021/2142 určuje maximální limit opiových alkaloidů na semenech již zmíněných 20 mg/kg, přičemž platí, že obsah morfinu a kodeinu se přepočítává v poměru 1 : 5.
Množství poučných informací z oblasti pěstování máku zaznělo na konferenci Mák v roce 2023 ve Větrném Jeníkově. Tradiční akci uspořádal spolek Český modrý mák z. s., ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze (ČZU), uvádí v článku v Úrodě č. 4/2022 Ing. Hana Honsová, Ph.D.*