15.07.2024 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lnička setá jako meziplodina

Pestrost pěstovaných plodin je důležitá pro udržitelnost zemědělské produkce, stejně jako osevní postupy a střídání plodin. Jedním ze základních předpokladů udržitelnosti a stability zemědělské produkce je diverzita zemědělství, ale počet pěstovaných druhů je v současné době velmi nízký. Zařazení meziplodin do osevních sledů zvyšuje diverzitu pěstovaných plodin a v úzkých osevních postupech tvořených pouze několika plodinami má velký význam pro udržitelnost pěstebních systémů.

Meziplodiny se pěstují v období mezi sklizní a výsevem hlavních plodin a jejich využití přináší množství benefitů pro životní prostředí. Pokrývají a prokořeňují půdu, zabraňují erozi, usnadňují příjem živin, omezují šíření chorob a škůdců, dodávají organické látky, zvyšují mikrobiální aktivitu a omezují rozvoj plevelů. Obecně mají příznivý vliv a rizik při jejich pěstování není mnoho, uvádí spolu s dalšími autory Ing. Zuzana Kubíková, Ph.D. (Zemědělský výzkum, spol. s r. o. Troubsko) v článku v Úrodě č. 6/2024.

Stará kulturní plodina

Mezi druhy, které se dají využívat jako meziplodiny, patří také lnička setá (Camelina sativa /L./) Crantz), která patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Je to stará kulturní plodina, která pochází z jihovýchodní Evropy, přední Asie a severní Afriky a na naše území se dostala už ve starověku. V minulosti bylo její pěstování poměrně rozšířené, ale v současné době je to minoritní plodina. V České republice je registrována jedna jarní odrůda lničky, a to Zuzana, která byla registrována v roce 2013 (Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r. o.), uvádí autorka.
Dále připomíná, že lnička je jednoletá nebo ozimá bylina, má kůlovitý kořen a na počátku vegetace vytváří listové růžice, ze kterých vyrůstají bohatě větvené lodyhy s přisedlými kopinatými listy s objímavou šípovitou bází a oušky. Lodyhy dorůstají od 30 do 100 cm a vytváří se na nich až 35 cm dlouhá květenství. Dvacet až čtyřicet drobných žlutých květů vytváří řídký hrozen, ve kterém se po oplození vytváří nepukavé nafouklé šešule. Semena jsou drobná (1,5–2 mm), elipsovitá a mají oranžově žlutou barvu. Hmotnost tisíce semen bývá kolem 1,3 g.
Lnička má rychlý počáteční vývoj a poměrně dobrou konkurenceschopnost, u které se projevuje také alelopatický efekt. Využívá se jako meziplodina k zelenému hnojení a je vhodná do ochranných pásů na silně erozně ohrožených půdách, ozeleněných kolejových řádků, ochranných pásů typu souvrať nebo na plochy s meziplodinami. Kvetoucí rostliny jsou dobrým zdrojem potravy pro opylovače a usušené stonky s šešulemi lze využít do suchých vazeb.
Jako meziplodina je lnička vhodná do obilních osevních postupů. Je to zlepšující plodina, ale brukvovité plodiny by v osevním postupu měly mít odstup minimálně čtyři roky, a z toho důvodu není vhodnou předplodinou pro řepku, brukvovité zeleniny apod. Lnička není vhodnou předplodinou ani pro slunečnici, připomíná autorka.*

Úvodní snímek: Lnička ve směsi se svazenkou Foto autoři

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down