Listová výživa hnojivy Klomag a Lamag

Dlouhodobé nepříznivé trendy v zemědělství nutí pěstitele k neuměrnému omezování vkladů do výživy rostlin. Tím neustále narůstá schodek v poměru jednotlivých živin důležitých pro zdravý a harmonický vývoj rostlin. Jednostranné hnojení rostlin a půdy dusíkem a omezování dávek ostatních živin má za následek narůstání problémů se zdravotním stavem a pokles produkce rostlin.

Ale nejen rostliny na tento nezdravý trend negativně reagují. Nízký obsah a špatný poměr živin se odráží i v živočišné produkci, kde je třeba tyto chybějící minerálie následně doplňovat drahými minerálními přísadami do krmných směsí.
Jednou z velmi perspektivních možností doplnění chybějících živin a mikroprvků v rostlinách je, jak dokazují výsledky pokusů na výzkumných stanicích, ale i zkušenosti předních pěstitelů, využití listových hnojiv řady KLOMAG® a LAMAG®. Tato hnojiva mají široké spektrum uplatnění v polních plodinách, vinohradech, sadech,chmelnicích a v lesnictví. Jde o suspenzní hnojiva s vysokým obsahem hořčíku (16 a 20 % ), a to ve formě hydroxidu hořečnatého. Tato forma hořčíku ve hnojivech je chráněna v ČR a na Slovensku průmyslovým užitným vzorem. Hnojiva jsou doplněna o jednotlivé prvky N, K, Ca, B, S, Mo, Mn, Cu, Fe a smáčedlo proti smyvu.Jde o hnojiva s nejvyšší koncentrací živin na našem trhu.
Hořčík je rostlinou vstřebáván postupně, zůstává na povrch rostliny velmi dlouho jakoby „přilepen“, je lépe využit a pokud je v kombinaci například s fungicidem nebo insekticidem, prodlužuje jejich vlastní účinek zejména v deštivém období (efekt hydroxidu a smáčedla). Jednou z velmi oceňovaných vlastností hnojiv Klomag a Lamag je jejich vysoké pH okolo 10, které nepůsobí fytotoxicky. Tato unikátní vlastnost hnojiv silně omezuje množení původců houbových chorob a následně zvyšuje kvalitativní parametry pěstovaných rostlin (olejnatost, cukernatost, skladovatelnost apod.). Hnojiva jsou zaregistrována také v kombinaci s kapalným hnojivem DAM 390 a s roztokem močoviny.
Základní doporučení hnojiv pro:
– obilniny: KLOMAG + N Cu, KLOMAG + N S
– okopaniny: KLOMAG + N Cu, KLOMAG + K, LAMAG + B S
– olejniny: KLOMAG + S N B, LAMAG + B S
– luskoviny: KLOMAG + N Cu, LAMAG + Ca
– kukuřice: KLOMAG + K
– sady a vinice: LAMAG + B, LAMAG + Ca, LAFOLAN
– zelenina: LAMAG + Mo, LAFOLAN
Standardní dávka na jeden hektar je čtyři kilogramy. Je vhodné ji dělit na dvakrát dva kilogramy (např. u pšenice, ječmene, ozimé řepky). Dávku je možné také po 14 – 21 dnech několikrát zopakovat (např. u brambor, cukrovky, zeleniny, v sadech a vinicích). Typy hnojiv jsou uvedeny v tabulce.
Synthon, s.r.o., Blansko, výrobce těchto hnojiv, vyvíjí a zkouší další typy nových listových hnojiv a ta nejlepší, která se ukáží vhodná pro zemědělskou praxi, budou registrovány. O správnosti koncepce vyrábět hnojiva KLOMAG® a LAMAG® pro listovou výživu rostlin svědčí stále stoupající zájem zemědělců o tato hnojiva.

Ing. Petr Klofáč

Komentáře ke článku 1

  • Tvrdon

    Pane inženýre, potřebuji přihnojit keře a stromy dusíkem. Myslel jsem ledkem vápenatým. V prodejně Bošovicích není. Je možné ho nahradit Lamagem. Děkuji. Zdraví Tvrdoň

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *