Dvojice polních dnů společnosti Bayer Crop Science je již těsně za dveřmi. Ing. Pavel Egert z pořádající společnosti, který je má dlouhodobě ve své gesci, popsal, co na nich bude v letošním roce k vidění. Návštěvníci se tedy mohou těšit nejen na předvedení stávajících přípravků na ochranu rostlin, ale také připravovaných novinek a samozřejmě desítky odrůd plodin. Zajímavostí budou secí stroje upravené tak, aby omezily únik prachu při setí mořeného osiva.
Jakou mají vaše polní dny historii?
Původní koncepce polních dnů se datuje od roku 1998 a 1999. Využili jsme poznatky a zkušenosti našich kolegů z DLG Feldtage v Německu a toto adaptovali pro podmínky v České republice v odpovídajícím roce. Pomohl nám také růst firmy. Před rokem 2000 nebylo možné takové akce organizovat, protože jsme měli pro registrace jednoho zaměstnance a tři pro prodej. Ruce se nám uvolnily díky většímu zastoupení týmu v terénu. Přesto jsme první oficiální polní den v Libčanech udělali již 8. června 2001. Od roku 2004 jsme tuto cestu nastoupili i v Senici na Hané.
Chtěli jsme akce pořádat v podnicích, které mají vysokou autoritu, s velkou intenzitou produkce a dobře hospodařících. To se také podařilo. V Čechách je naším partnerem ZD Libčany a na Moravě ZD Senice na Hané. Vedle klasické polní výroby mají zastoupení sadů, v Senici navíc ještě chmel.
Čemu se na ploše věnujete?
Při uvažované koncepci polních dnů jsme se nažili respektovat zastoupení plodin v České republice. Ze čtyř tematických bloků, které v rámci polních dnů máme, tvoří 50 % obilniny, z toho je polovina ozimá pšenice a druhou tvoří ozimý ječmen, tritikale, pšenice jarní a samozřejmě jarní ječmen. Zbylé dva bloky tvoří olejniny, především ozimá řepka a okopaniny spolu s mákem setým. U okopanin je pokud možno rovnoměrně zastoupena s ohledem na pěstovanou plochu cukrovka, brambory, dále pak na čtyřech variantách kukuřice. Mák je na dvou variantách z celkových čtyřiceti.
To vše koncipujeme podle zásad dobré agronomické praxe, abychom respektovali zažité technologické postupy. Snažíme se využívat orbu a v rámci jednotlivých bloků nabídnout ošetření našimi přípravky. Ne nadarmo se říká, že je lepší něco jednou vidět, než o tom desetkrát slyšet.
Polní den je známý také přehlídkou odrůd ... Vedle našich přípravků se snažíme ukázat co nejširší spektrum odrůd. Míváme kolem čtyřiceti odrůd ozimé pšenice s tím, že zhruba dvě třetiny reprezentují ty které jsou nejvíce rozšířené v praxi. Snažíme se ukázat především prvních dvacet nejpěstovanějších dle množitelských ploch, zbytek tvoří většinou novinky popřípadě nově zavedené odrůdy. Ve spojení s naší ochranou to může být pro agronomy zajímavé, protože mohou vidět, jak odrůda konkrétně reaguje na neošetřené kontrole, na jeden fungicidní zásah zpravidla v době metání nebo na dvě aplikace, kdy první je většinou v období sloupkování či metání, a další během kvetení.
Obdobně postupujeme v bloku ostatních obilnin kde dominuje jarní ječmen. Máme zde, stejně jako u pšenice ozimé, deset variant, kde prezentujeme v posledních letech mezi 15–20 preferovanými a perspektivními odrůdami.
Třetím blokem v pořadí je ozimá řepka, kde ukazujeme zhruba deset odrůd, jejichž volba vychází ze zastoupení v ČR. Také tam prezentujeme ošetření fungicidy – aplikace podzimní, jarní a do květu proti hlízence. Právě 15. 5. jsme aplikovali Prosaro 250 EC spolu s Biscayou 240 OD proti šešulovým škůdcům. Při ošetření vycházíme samozřejmě ze signalizací více subjektů a praktických zkušeností.
Co na parcelkách hodnotíte?
Každý způsob ochrany musí být kvantitativně změřen. Když vezmu konkrétně ozimou pšenici, je zde neošetřená kontrola, devět fungicidních variant a průměrně čtyřicet odrůd. Sklízíme tedy čtyři sta parcelek, což nám poskytuje informace o přírůstku výnosu ošetřených variant vůči kontrole. Dále máme velmi dobrý obrázek o chování jednotlivých odrůd při různé aplikaci fungicidů včetně toho, jak si stojí v konkurenci ostatních odrůd a jak dokázala reagovat přírůstkem výnosu v porovnání s ostatními. Stejně postupujeme také u dalších plodin. Při našich hodnoceních ozimou řepku nesklízíme maloparcelkovým kombajnem, ale běžným provozním strojem. Tomu také odpovídá velikost parcel.
V bloku okopanin a maku jde především o insekticidní moření a herbicidní ochranu, u cukrovky a máku přistupuje rovněž fungicidní. V bramboru navíc insekticidní ošetření.
Hlavním cílem polního dne je ale předvést přípravky naší firmy ...
Polní dny slouží jednak k přehledu téměř celého našeho portfolia přípravků, které nabízíme, ale také k prezentaci našich novinek, jak registrovaných, tak připravovaných. Loni jsme například ukázali herbicid Laudis do kukuřice, momentálně pokračujeme v jeho registraci do máku setého. Letos máme připravený nový herbicid do kukuřice, fungicid do ozimé pšenice a jarního ječmene. Jejich registrace se očekává. Dále bude k vidění nový herbicid do bramboru a insekticid, který byl zaregistrován v průběhu tohoto jara.
Moříte osivo před setím? Protože firma Bayer CropScience celosvětově drží vedoucí postavení v rámci mořidel, můžete v rámci polních dnů shlédnout prezentaci velmi širokého spektra fungicidních a insekticidních látek prakticky do většiny plodin. Konkrétně jde o nově zaregistrované mořidlo Lamardor FS 400 pro pšenici,ječmen a žito, kterým jsou namořeny téměř všechny odrůdy na polním dnu. Dále bude k vidění insekticidní moření a to kukuřice mořidlem Poncho 600 FS a cukrovky, kde vedle osvědčeného imidaclopridu, známého z mořidla Gaucho 70 WS prezentujeme Poncho Beta, eventuálně Poncho Beta plus. To doplňuje insekticidní moření řepky přípravkem Chinook 200 FS a máku setého, kde se jednalo o Elado 480 FS.
Jaké další novinky připravujete?
Pro mnoho návštěvníků bude určitě zajímavé předvedení herbicidu Cougar Forte pro podzimní ošetření obilnin. Nebude rovněž chybět nově registrované fungicidní mořidlo obilnin Lamardor.
Ukážeme také Falcon Super, novinku, kterou budeme uvádět na trh, a osvědčené přípravky, Falcon 460 EC, Fandango 200 EC ale i Prosaro 250 EC jak pro obilniny, tak pro řepku a mák setý. U insekticidů kromě pyretroidu Decis 50 EV a Biscaya 240 OD bude předvedena novinka Proteus 110 OD.
Máte nějaká mimořádná lákadla?
Lákadel se pro každého najde určitě mnoho. V Senici na Hané předvede svoje monitorovací aktivity Zemědělský výzkumný ústav v Kroměříži, dále se mohou prezentovat všechny firmy, jejichž odrůdy především obilnin a řepky jsou v rámci polních dnů zastoupeny.
Spolupracujeme také s distributory zemědělské mechanizace, letos budou zastoupeny traktory Case spolu s nářadím na zpracování půdy. Především bych chtěl zmínit aktivity firmy Kverneland, která v rámci polních dnů bude prezentovat secí stroje pro kukuřici doplněné deflektory, které mají zabránit úniku prachu z insekticidního moření do okolí a případné kontaminaci včel a užitečných organismů. Je to aktivita, která vychází z nařízení zemědělského výboru Evropské unie, a kterou také v současné době rozpracovává Státní rostlinolékařská správa.
Sledujete návštěvnost?
Každým rokem nám v Čechách stoupá účast agronomů a relativně stabilní zůstává na Moravě. Nárůst v Libčanech je určitě dán také tím, že organizujeme polní den ve stejném termínu s akciovou společností Soufflet Agro a návštěvníci mají možnost v době, kdy probíhá velké množství polních dnů, navštívit dvě velké akce v rámci jednoho dne na blízkých místech.