01.12.2019 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní výnos řepky byl podprůměrný

Vzcházení porostů ozimé řepky na jaře komplikovaly vyšší teploty a chybějící srážky. Mírně se ochladilo až v květnu, kdy spadlo větší množství srážek a kvalita porostů se výrazně zlepšila. Rozhodující pro tvorbu výnosu nebyly letos srážky, ale extrémně vysoké teploty v červnu. Ty měly za následek nouzové dozrávání. Podmínky v závěru vegetace způsobily výrazný výnosový propad a promítly se také do kvality produkce. Řepkové semeno bylo barevně nevyrovnané a olejnatost poklesla na 35 až 40 %. Pěstitelé dostávali srážky až 250 Kč/t, na což v minulosti nebyli zvyklí. V Hluku proběhl koncem listopadu 2019 třicátý šestý ročník vyhodnocovacího semináře Systém výroby řepky a slunečnice, který tradičně pořádá Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO).

Úvodního slova se ujal ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc., hovořil o složité situaci s přemnožením hrabošů. Zmínil také jednání o mimořádném povolení aplikace Stutoxu II rozhozem na pole za velmi regulovaných podmínek, k čemuž má Ministerstvo životního prostředí neustále zamítavé stanovisko. Vyzval zemědělce, aby požádali Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR o výjimku na používání Stutoxu II, protože když Ministerstvo životního prostředí výjimku nepovolí, má podle zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny povinnost nahradit pěstitelům do konce března způsobenou újmu. Uvedl, že z celé České republiky přišlo pouze 60 žádostí o výjimku.

„Kvůli velmi časné sklizni v roce 2018 se půdy pro nový osev řepkou připravovaly už od poloviny července. Vlastní osev se rozbíhal pozvolna od začátku srpna, osmdesát procent ploch řepky bylo zaseto do poloviny srpna,“ informoval Ing. Martin Volf, ředitel SPZO. Řepka byla v roce 2018 zaseta na ploše 389 100 ha. „Stav porostů byl na přelomu září a října nejhorší za mnoho posledních let. Obrůstání nově vzešlých porostů bylo velmi pomalé, což vyhovovalo zejména dřepčíkům. Místy byly potřebné i dvě aplikace insekticidů. Po suchém létě byla rovněž velmi obtížná regulace výdrolu po obilninách,“ zdůraznil Ing. Jiří Zeman z SPZO. Stav porostů ozimé řepky se díky srážkám v říjnu a vyšším teplotám výrazně zlepšil, řepka sílila a prodlužoval se i kořenový systém, porosty byly zapojené. Pomohl i dostatek dusíku v půdě. Řepka, co se týká výživy, nestrádala. Průběh zimního období porosty řepky významně neohrozil. Od poloviny února pokračoval vývoj kořenového systému, sílila i listová růžice. Počátkem května byla většina ploch osetých řepkou v České republice v plném květu. Výskyt blýskáčka byl nejsilnější za posledních osm až deset let. „Kondice porostů se zhoršila v červnu. Extrémně vysoké teploty 38 až 39 °C a velmi silná sluneční intenzita nevytvářely vhodné podmínky pro postupné dozrávání. Šešule se doslova usmažily. Přitom byla jejich spodní část ještě zelená,“ popsal Ing. Volf. Sklizeň začala druhý týden v červenci a byla pro pěstitele zklamáním.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down