Letošní Bernartice po jednadvacáté

Na konci června se v Bernarticích na Písecku uskutečnil už 21. ročník tradičního polního dne. Z původní malé místní akce se postupem času stalo vyhledávané regionální setkání, které si nenechají ujít zemědělci z širokého okolí. Lákají je nejen pokusné parcely oseté ozimou pšenicí a ozimou řepkou, hlavními plodinami zdejší obilnářsko bramborářské oblasti, ale také vystoupení k aktuálním otázkám českého zemědělství. I ta mají v Bernarticích svou tradici. A ještě jedna charakteristická vlastnost pro tuto jihočeskou akci: zemědělci nestojí u stánků s občerstvením, ale vždycky chodí do perfektně připravených porostů, kde zástupci osivářských firem komentují jednotlivé odrůdy. Ani letos tomu nebylo jinak.

Přestože se v červnu konala každý týden řada polních dnů, ten bernartický přilákal více než 500 návštěvníků, kterým přálo i nádherné počasí. Místní zemědělské družstvo, Agrofert Holding a Oseva Bzenec pro ně připravily velice zajímavý program. Během řízené prohlídky mohli zhodnotit odrůdové pokusy obou plodin a načerpat inspiraci pro vlastní volbu odrůd. Součástí polního dne byla také přehlídka zemědělské techniky z nabídky společnosti Agrotec.

Návštěvníci si mohli prohlédnout provozní pokusy 24 odrůd ozimé pšenice, z nichž 12 bylo označeno známkou Penam doporučuje a tři známkou Penam doporučuje kandidát. Takto označené odrůdy se testují a zpracovávají v mlýnech a pekárnách PENAM a vyznačují se vysokou kvalitou a výnosem. V Bernarticích byly touto ceněnou známkou označeny nejnovější i praxí prověřené odrůdy RGT Reform, Viriato, RGT Rebell, Patras, Tobak, Julie, Turandot, Midas, Pannonia NS, Bernstein, Evina a Dagmar. Jako kandidáty pro příští roky byly označeny odrůdy NS Ilina – raná odrůda s výbornou zimovzdorností a vysokým výnosovým potenciálem, Rivero –pekařská polopozdní odrůda vysoce výnosná ve všech oblastech a Judita – raná pekařská odrůda s vysokým výnosem zrna.

Velice zajímavé byly i odrůdové pokusy ozimé  řepky, mezi dvaceti odrůdami bylo jedenáct označeno nálepkou PREOL ideal. Tyto odrůdy mají moderní agronomické vlastnosti a splňují náročné požadavky zpracovatelů.*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 28.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *