08.12.2022 | 05:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letos se u nás urodilo kvalitní obilí

S výsledky posledních žní mohli být naši zemědělci spokojeni. Produkce obilovin byla vysoká a také kvalita zrna se pohybovala na dobré úrovni. Pěstitele potěšily i vysoké výkupní ceny. K negativům uplynulé sezóny patřily vysoké výdaje nejen za hnojiva, ale i za energie nebo pohonné hmoty.

 

Především na výsledky poslední sklizně a výhledy pro další rok se zaměřovali přednášející na konferenci nazvané XXVII. seminář rostlinné výroby, kterou uspořádal Spolek pro komodity a krmiva (SKK). Jednotlivé přednášky se týkaly především sklizně a zpracování obilnin.

 

Produkce ve světě a v unii

Současnou situaci v českém a světovém zemědělství zhodnotil Ing. Zdeněk Kubiska, předseda představenstva SKK. Podle jeho sdělení se v současném hospodářském roce předpokládá světová produkce kukuřice na úrovni 1168,2 milionu tun a pšenice 791,9 milionu tun.

Celkové letošní množství vyprodukovaných cereálií 2255,7 milionů tun představuje zhruba pětiletý průměr. V minulé pěstitelské sezoně na světě vyprodukovalo 1219,3 milionu tun kukuřice a 781,1 milionu tun pšenice.

V zemích EU-27 společně s Velkou Británií se loni vyprodukovalo 309,8 milionů tun obilovin a pro současnou pěstitelskou sezónu se předpokládá snížení na 287,9 milionů tun. Na nižší produkci o 21,9 milionu tun mělo vliv nepříznivé počasí v některých státech a mírný pokles plochy z loňských 54,1 milionu hektarů na letošních 53,9 milionu hektarů.

 

ČR a okolní země

Celková produkce obilovin v České republice letos dosáhla 8167 tisíc tun, což představuje mírný pokles. V loňském roce se v ČR vyprodukovalo 8213 tisíc tun obilí. V okolních zemích v poslední sezóně někde zaznamenali nárůst produkce obilovin, zatímco jinde snížení.

K největšímu meziročnímu nárůstu produkce pšenice i ječmene došlo v Německu, kde se letos vypěstovalo téměř 22,3 milionu tun pšenice, přes 11,2 milionu tun krmného ječmene a téměř dva miliony tun sladovnického ječmene.

Ostatní okolní státy se letos v produkci hlavních obilovin pohybují na přibližně stejné úrovni jako loni. V Polsku se v letošním roce vyprodukovalo 12,1 milionu tun pšenice, v Rakousku 1,5 milionu tun a na Slovensku 1,8 milionu tun. Větší pokles zaznamenalo Maďarsko, kde loni sklidili téměř 5,3 milionu tun pšenice a letos díky nepříznivým povětrnostním podmínkám jen necelých 3,9 milionu tun.

Ze světového hlediska se největší množství pšenice v posledním hospodářském roce podařilo vyprodukovat v Číně, 138 milionů tun. Druhé místo patří Evropské unii s produkcí 135 milionů tun a třetí Indii se 103 miliony tunami.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down