Gen zajišťující odolnost rostlin vůči těmto vyšším teplotám, který si nechali patentovat výzkumníci v USA. Je výsledkem spolupráce i Baylor College of Medicine v Houstonu a State Kansas University v Manhattanu; výzkumný tým vedli Dr. Kendal Hirschi a Dr. Ninghui Cheng z Baylor College of Medicine.
Upozornilo na to v tiskové zprávě sdružení Biotrin. Uvádí, že jako klíčový se v tomto směru ukázal enzym glutaredoxin, který se podílí na mnoha buněčných procesech, včetně regulace oxidativního stresu. Výzkumníci identifikovali gen GRXS17, který kóduje právě tento enzym. S pomocí transgenoze (přenosu genu z jednoho druhu do jiného) upravili genom různých rostlin – např. rajčat, rýže, tabáku atp., kdy cílem genové modifikace byl právě gen GRXS17. Transformované rostliny vykázaly větší míru odolnosti vůči teplotnímu stresu, jinak ale fenotypově i morfologicky zůstaly stejné jako jejich netransgenní protějšky. Dr. Hirschi zdůraznil, že s touto technologií bude možné během pár let získat vylepšené odrůdy odolné proti abiotickému stresu u plodin, jakými jsou například rýže, kukuřice, pšenice nebo sója.
Vzhledem k tomu, že k oteplování již dochází, je důležité zaměřit pozornost na vývoj plodin odolných k vyšším teplotám. Tradičním šlechtěním by se toho dalo dosáhnout, nicméně trvalo by to několik dekád. Zraky šlechtitelů se tedy upírají k metodám moderních biotechnologií, jakým je i výše uvedená genová modifikace, které jsou mnohem rychlejší, a poskytují tak možnost včas reagovat na environmentální změny.