Len setý (Linum usitatissimum L.) je jednou z nejstarších pěstovaných plodin. Pochází z oblasti, která se rozkládá od východního Středomoří k Indii. Počátky jeho využívání v zemědělství s největší pravděpodobností spadají do oblasti Úrodného půlměsíce, území dnešního Iráku, Sýrie, Libanonu, Jordánska a Izraele, Egypta a Turecka, kde byly vhodné podmínky pro zemědělství.
Tématem se v Úrodě č. 1/2021 zabývá doc. Ing. Jiří Brát, CSc., z organizace Vím, co jím a piju o. p. s. Připomíná, že len byl v počátcích pěstován pro výrobu tkanin. Důkazy o využívání lnu vyplývají z archeologických nálezů již z doby kolem 10 000–8000 před naším letopočtem. Zobrazují pěstování lnu a zahrnují nálezy semen lnu a oděvů vyrobených z lněných vláken v pohřebištích. Len setý se dělí na dva typy: len přadný a len olejný. Jak již vyplývá z názvu, len přadný je využíván pro vlákno, len olejný pro olej. Dnes převládá pěstování lnu olejného. Pěstování lnu má svoji historii i v České republice. Na počátku 20. století se pěstoval len přadný na ploše necelých 30 000 ha.
Len přadný již z našich polí vymizel, produkce skončila v roce 2010. Na druhou stranu plocha, na níž se pěstuje len olejný, se rozšířila proti minulosti, kolísá v rozmezí 1200–2000 ha (v roce 2020 se len pěstoval na ploše zhruba 1300 ha). To je rozloha relativně malá s ohledem na to, jaký výživový potenciál len nabízí, a vzhledem ke klimatickým podmínkám v naší republice, které jsou pro pěstování lnu vhodné. Starší generace má v paměti využívání lněného oleje pro technické účely na výrobu fermeží. V posledních dvaceti letech vzrůstá zájem o potravinářské využití lnu. Lněná semena jsou k dostání na trhu ve dvou formách jako hnědá a zlatá.
Len patří mezi nejlepší zdroje polynenasycených mastných kyselin z řady omega 3, které nekonzumujeme v rámci celkové stravy v dostatečném množství. Semena rovněž obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, lignany (fytoestrogeny), bílkoviny a další antioxidanty. Na druhou stranu obsahuje len jen velmi málo sacharidů – 1 g/100 g. Rostoucí zájem o len a látky v něm obsažené vyplývá z řady potenciálních zdravotních benefitů.*