04.05.2026 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KWS Mikados se umí vyrovnat s překážkami

V podhůří Orlických hor, napříč sedmadvaceti katastry a na ploše zhruba 4150 hektarů zemědělské půdy působí společnost ZEAS Podorlicko a. s., jeden z významných zemědělských podniků Královéhradeckého kraje, který patří do skupiny AGRO – Měřín, a. s. S Miloslavem Tošovským a Pavlínou Andršovou, DiS. jsme v polovině dubna probrali fungování podniku i současné výzvy rostlinné výroby.

Obhospodařované pozemky se nacházejí mezi 280 až 416 m n. m. a lokální klima výrazně ovlivňují Orlické hory, ze kterých sestupuje studený vzduch, a pěstované plodiny musí na jaře čelit výrazným ranním mrazům. Průměrný roční úhrn srážek je 650 mm. Téměř 75 % půd je těžkých jílovitých, zbytek představují těžké hlinité půdy. Kombinace těchto podmínek vytváří poměrně náročné podmínky pro pěstované plodiny. Technologie rostlinné výroby je do značné míry ovlivněna potřebami živočišné výroby i chodem BPS o výkonu 1 MW. Pro bioplynovou stanici pěstují kukuřici a využívají i siláže z trvalých travních porostů. Velké množství následného digestátu je potřeba umístit na pole. Chovají kolem 1000 dojených krav, firma má uzavřený obrat stáda, býci se prodávají jako telata. V případě, že je jalovic více, než je potřeba, tak se zapuštěné prodávají.

Na přibližně 3600 hektarech orné půdy pěstují 1200 ha ozimé pšenice a 400 ha ozimého ječmene. Tyto dvě plodiny jsou převážně pro krmné účely, protože kromě hovězího dobytka na střediscích ZEAS Podorlicko a. s., také podnik DŽV Rychnov nad Kněžnou a. s. (patřící rovněž do holdingu AGRO – Měřín, a. s.),zabývající se chovem prasat a nosnic. Dále pěstují 350 ha řepky, 300 ha sladovnického jarního ječmene, 150 ha sóji a druhým rokem slunečnici (letos na 70 ha). Asi 150 ha jetele pěstují na senáž a následně na semeno a dalších 150 ha se zakládá do porostů obilovin na GPS pro skot. Kukuřici na siláž pěstují na 600 ha, z čehož je 50 ha na vlhké mačkané zrno pro dojnice. Dále pěstují další plodiny na menších výměrách jako pelušku na semeno, olejný len, dvouletý kmín nebo jednou za dva roky koriandr.

Řepka na těžkých půdách

Ozimou řepku většinou pěstují po ozimém ječmeni, aby získali více času na založení porostu. I tak je založení porostu řepky obtížné. Sláma z ozimého ječmene je z části zelená, je potřeba, aby na poli doschla, a v období sklizně ozimého ječmene velice často prší. Navíc musejí před setím zapravit digestát z BPS a na jílovitých půdách je obtížné vytvořit vhodnou strukturu půdy. Svrchní vrstva je přesušená a řepky vždy trpí nedostatkem vody. Porosty řepky zakládají klasickou obilnou sečkou, nesejí nic na široko. Přesto uvažují o přesném setí, protože vedoucí rostlinné výroby pozoruje dobré výsledky této technologie u okolních podniků na extrémně těžkých jílovitých půdách: „Původně jsem si myslel, že z těchto porostů nic nebude, ale když dnes ty porosty vidím, tak jsem docela překvapený pozitivním výsledkem. Přesné setí má výhodu v tom, že připraví seťové lůžko jinak než klasická sečka.

Energie KWS Mikados překoná náročné podmínky

Na farmě tradičně pěstovali hybrid ozimé řepky Umberto KWS, ale v minulém roce se rozhodli přejít na moderní hybrid KWS Mikados. Hlavní agronom Tošovský upřesnil, že odrůda KWS Mikados, kterou ZEAS Podorlicko pěstuje na 80 ha, byla trochu výjimkou: „Jarní ječmen jsme sklízeli kolem 18. srpna a za týden potom jsme řepku zaseli. Protože nebylo možné před setím zapravit digestát, aplikovali jsme minerální dusíkaté hnojivo. Měli jsme v porostech KWS Mikados problém s výdrolem jarního ječmene kvůli deštivému počasí a pozdní sklizni. Díky velkému tlaku výdrolu a nefunkční aplikaci graminicidu měla řepka na podzim větší problémy s konkurenceschopností a musela bojovat o vodu a živiny. Jelikož má KWS Mikados rychlý růst na podzim, tak vše perfektně dohnal a teď porosty vypadají velice pěkně.“

Na hybridu KWS Mikados se hlavnímu agronomovi líbí větší energie: „Ve srovnání s hybridem Umberto KWS má podle mě KWS Mikados v sobě víc života. Hybrid je rychlejší na podzim i při regeneraci na jaře.“ Při návštěvě porostu jsme nezaznamenali žádné poškození pozdními jarními mrazy, které podle pana Tošovského byli týden před návštěvou až –8 °C.

Ing. Renata Šmídová, obchodní zástupce KWS OSIVA s. r. o., doplnila další informace k hybridu KWS Mikados: „Jedná se o hybrid, který vysoké výnosové stability dosahuje v chladných i teplých oblastech, včetně přísuškových. Má vynikající zdravotní stav. Vysoký obsah oleje. Vytváří kompaktní porosty, bohatě navětvené, nepoléhavé a zdravé díky genu RLMs a je tolerantní k TuYV. Navíc má vysokou odolnost k pukaní šešulí (S-POD) s jistotou ochrany v případě prudkých dešťů. Výborně využívá aplikovaný dusík pro výnos semen.“*

Ing. Renata Šmídová

regionální obchodní zástupce KWS Osiva s. r. o.

Pod mapami sedmadvaceti katastrů jsme mluvili s Miloslavem Tošovským a Pavlínou Andršovou, DiS. (Foto archiv firmy)

S KWS Mikados na poli (Ing. Renata Šmídová, KWS Osiva s. r. o. a Miloslav Tošovský ZEAS Podorlicko a. s.) (Foto archiv firmy)

V porostu KWS Mikados jsme nezaznamenali poškození pozdními mrazy na začátku dubna (Foto archiv firmy)

Odrůda KWS MIKADOS se na podzim dobře vyrovnala s velkou konkurencí výdrolu ječmene jarního (Foto archiv firmy)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2026 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.