10.03.2021 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitní výživa je základem bohaté sklizně

Únor je ideálním obdobím na přípravu dlouhodobé výživové strategie, která navazuje na standardní agrotechniku a zároveň bere v potaz i různé nečekané situace, které mohou v průběhu jara nastat. Poslední roky nám ukázaly, že počasí dokáže být velmi proměnlivé. Brzké teplejší jaro může přerušit mráz poškozující intenzivně vegetující porosty. Sucho střídají vydatné srážky, a ty pak zase extrémní teploty. Moderní zemědělec musí poměrně rychle zvolit tu správnou základní výživu a listovou stimulaci, aby rostlinám dodal potřebné živiny ve správný čas a konzistentně směřoval k vysokým a dlouhodobě udržitelným výnosům během sklizně.

Základní jarní výživa

Při zakládání porostů je nutné začít od perfektně fungující půdy. Pro základní výživu i rostliny je klíčové optimální pH půdy. To ovlivňuje dostupnost dalších živin, především pak fosforu, který je rostlinami obecně špatně přijatelný. Jeho dostupnost přímo ovlivňuje pH půdy. Vápnění také zlepšuje půdní strukturu a její fyzikální vlastnosti, zakořenění rostlin a biologickou aktivitu půdy. Podporuje tvorbu humusu a fixaci dusíku hlízkovými bakteriemi. Při dosažení správného pH půda a hlavně rostliny přirozeně prospívají, živiny z hnojiv jsou dobře přijatelné a celkově se v porostech méně daří chorobám a škůdcům. Vápnění je potřeba řešit systematicky a dlouhodobě, a proto našim zákazníkům nabízíme konzultace a víceleté plány vápnění naším inovativním produktem AktiCalc IV. generace, který jsme na základě vědeckých poznatků a zkušeností z desítek tisíc aplikovaných hektarů vyladili k dokonalosti. AktiCalc IV. generace je vysoce reaktivní, snadno aplikovatelný a rychle účinkující moderní granulovaný vápenec, který vám pomůže udělat ten správný krok směrem k vysokým výnosům a dlouhodobé kvalitě půdy. Ve chvíli, kdy správné pH na poli řešíme, je dalším krokem správná volba jarního přihnojení podle aktuálních podmínek a stavu porostu. O volbě správného dusíkatého přihnojení velice věcně píší například Ing. Jindřich Černý, Ph.D., nebo Ing. Pavel Růžek, CSc. Jejich články velice dobře poradí, jak vyhovět potřebám rostlin v různých fázích roku nebo jakou roli hrají mikroprvky ve výživě dusíkem a vliv klimatu na klasické postupy ve výživě.

Při jarním přihnojení je pro optimální příjem N a S (první a druhé aplikace LAD/DAS/Močoviny) nutné (1) zvolit správnou formu hnojiva dle podmínek a stavu porostu, (2) intenzivně probíhající mineralizace a nitrifikace a (3) mít rostliny s robustním kořenovým systémem. Proto po správně zvoleném přihnojení aplikujeme s prvním postřikem (herbicid, insekticid nebo CCC) PlantAktiv pro rostliny v množství 1 kilogram na hektar. Ten spolehlivě nastartuje mineralizačně nitrifikační procesy v půdě a intenzivně podpoří zakořenění. Tak dostaneme do rostlin maximální množství živin z minerálních hnojiv v době, kdy to nejvíce potřebujeme.
Obrovskou výhodou je i možnost aplikace s herbicidem, tedy hned v prvních fázích růstu. Účinnost těchto zásahů je dlouhodobě hodnocena přesnými pokusy v Selgen a.s., na ČZU a Mendelově univerzitě, v AgroEko Žamberk, ÚKZUZ nebo zkušební stanici v Nechanicích. Výsledky jasně ukazují, že tyto zásahy se vyplácí v lepších i horších letech a jsou proto absolutním základem našich agrotechnik.

Podpora a stimulace skrz list

Během vývoje porostu je pak zásadní správně zvolená, načasovaná a dobře přijatelná výživa. Proto je nutné pečlivě vybírat základní hnojiva a vhodně je doplňovat o listovou výživu, která dokáže efektivně dodat rostlině potřebné živiny a zároveň má i přidanou hodnotu. Řada hnojiv AktiFer je svým složením a procesem výroby na špičce technologického vývoje a řeší potřeby rostlin a farmářů tím nejefektivnějším možným způsobem.

Hnojiva AktiFer:
● jsou výborně vstřebatelná díky technologii nanočástic a velkému množství smáčedel
● jsou pohodlná při aplikaci, protože stačí používat nízké dávky díky suspenzní formulaci
● obsahují potřebné živiny a podpůrné látky pro konkrétní růstovou fázi – makro i mikro, aminokyseliny, Epin atd.
● výborně se doplňují s chemickou ochranou díky dobré mísitelnosti, nízkému pH a smáčedlům

S výběrem správného zásahu Vám rádi poradíme na základě předchozí konzultace, která nám umožní volit vždy ten nejsnazší a nejefektivněji postup, jak doplnit stávající agrotechniku.

Rané fáze porostu

Pro rané fáze vegetace je ideální využít speciální listové hnojivo AktiFer SuperPhos + Cu. Hnojivo startuje energetický metabolismus rostlin pro maximální regenerační výkon a příjem dusíku díky dodání velkého množství fosforu a mědi, růstovému hormonu Epin a volným aminokyselinám. Zároveň výrazně zvyšuje odolnost vůči mrazu a přísušku díky vysokému obsahu “antistresové” aminokyseliny prolin. To se na jaře hodí v případě pozdějších jarních mrazíků, jako tomu bylo v roce 2020. Aplikace má zároveň i solidní fungicidní účinek, takže se jedná o komplexní jarní aplikaci za cenu do 280 Kč na hektar! To platí pro střední až lepší porosty, u kterých podporujeme a chráníme jejich potenciál z podzimu. Pokud jsou porosty slabší a je třeba intenzivně podpořit jejich odnožování a zakořenění, využívá se AktiFer GROW podporující růst kořenů (P, Mn, cytokininy a velké množství volných aminokyselin), odnožování (Mn a cytokininy) a stimulující intenzivně vegetativní růst (N, P, B, volné aminokyseliny a růstový hormon Epin). Všechny vstupy i naše práce mají za úkol co nejsnáze zapojit ověřené moderní poznatky a postupy přímo do vaší standardní agrotechniky. I malá změna pomůže dosáhnout velkého přínosu na poli.

Ing. Martin Bohuněk*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down