07.11.2021 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitní osivo i ochrana základem

Výnosy i kvalitu luskovin ve velké míře ovlivňují povětrnostní podmínky za vegetace. Pěstitelé mohou zajistit lepší stav porostů používáním co nejkvalitnějšího osiva, vysoce vitálního a inokulovaného. Velmi důležitou roli také hraje kvalitní založení porostu. Za vegetace je potřeba o porosty pečovat, především odstranit plevele.

Pro uznání partie osiva sóji i hrachu stačí osmdesátiprocentní klíčivost. Osivo může mít vysokou klíčivost, ale polní vzcházivost se může velmi lišit. Proto je žádoucí kromě standardního zjištění klíčivosti otestovat také vitalitu osiva.

Nejen s některými metodami stanovení vitality osiva sóji seznámil účastníky seminářů Sója 2021 Ing. Pavel Procházka, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze. Ve své přednášce se především zaměřil na možné úpravy osiva sóji zlepšující jeho vitalitu a také se zmínil o pokusech s hrachem.

Ing. Procházka ověřuje vitalitu osiva sóji pomocí testu urychleného stárnutí a stanovení vodivosti výluhu semen. Tyto metody jsou více v souladu s polní vzcházivostí než laboratorní klíčivost. Jako nejlepší se ukazuje kombinace obou testů.

Při testu urychleného stárnutí jsou semena sóji po určitou dobu vystavena působení vysoké teploty a vlhkosti. Poté se založí běžným způsobem klíčivost. U vitálnějších semen se po testu urychleného stárnutí dosahuje vyšší klíčivosti než u semen s nízkou vitalitou.

Testování vodivosti výluhu semen je velmi jednoduché a rychlé, výsledek je známý už po 24 hodinách. Čím vyšší vodivosti dosahuje výluh, tím horší vitalitu lze u testovaných semen předpokládat.

Ing. Procházka zkouší různé metody pro zlepšení kvality osiva přírodními prostředky. Ukazuje, že hustotu porostu sóji lze navýšit namořením osiva biologicky aktivními látkami. Biologické moření osiva má kladný vliv na polní vzcházivost i na výnosové prvky.

Mezi biologicky aktivní látky používané v pokusech k moření osiva sóji patří humáty, fytohormony, přírodní látky s antifungálním účinkem nebo látky usnadňující transport živin přes membrány. Při namoření osiva vybranými přírodními prostředky se zvyšoval počet hlízek na kořenech sóji.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down