Kvalitní odrůda je základ úspěchu

Smržická firma Semo, a. s., patří k našim předním semenářským závodům, který se zabývá šlechtěním plodové a kořenové zeleniny, salátu, cibule a zahradního hrášku. K dalším činnostem firmy patří množení a prodej osiva zeleniny, léčivých a aromatických rostlin. V nabídce nechybí ani bohatý sortiment osiva okrasných květin, zejména letniček a dvouletek.

Počátky šlechtitelské a semenářské činnosti se ve Smržicích datují od padesátých let minulého století. V současné době v této tradici úspěšně pokračuje společnost Semo, a. s. Široká druhová i odrůdová nabídky firmy, která čítá přes sedm set odrůd, se každoročně rozrůstá o nové kultivary. Jednou z akcí, na které společnost prezentuje své šlechtitelské výsledky, je vedle organizování polních dní i pořádání odborných seminářů. Hlavním tématem toho letošního, který se konal v lednu v obci Straky na Nymbursku, bylo představení perspektivních odrůd zeleniny včetně novinek a připravovaných odrůd.
Ředitel firmy Semo, a. s., Ing. Jan Prášil, zahájil vzdělávací akci představením společnosti. Ve svém příspěvku seznámil posluchače s výrobním programem Hobby trh – produkcí osiva určeného pro amatérské pěstitele (zahrádkáře), a Profi trh – osivo určené pro profesionální pěstitele, které se zákazníkům nabízí podle způsobu ošetření ve dvou kategoriích, Standard a Profi.
Ing. Prášil se rovněž zmínil o jednotlivých úpravách osiva, o jeho kalibraci, ošetření proti houbovým chorobám a škůdcům či HWT (dezinfekce horkou vodou proti bakteriózám). K nadstandardním úpravám osiva patří například peletizace nebo předkličování osiva.
Dalším bodem programu byla prezentace odrůd jednotlivých plodin. Z široké nabídky představených odrůd je dále vybráno několik kultivarů, jež jsou ceněny pro své vegetativní či výnosové vlastnosti, a novinek. 

Okurky nakládačky
Harriet F1 – 
Harriet F1 je nová partenokarpická nakládačka. Válečkovitý tvar plodu a tmavě zelená barva odpovídají požadavkům konzerváren. Velmi vysoký výnosový potenciál a perfektní zdravotní stav jsou vlastnosti, které předurčují Harriet F1 pro intenzivní způsob pěstování. V kategorii partenokarpických odrůd má opravdu velmi vysokou odolnost vůči plísni okurkové, což umožňuje výrazně prodloužit její sklizeň.
Zsofi F1 – patří k velmi raným a středně vzrůstným partenokarpickým odrůdám okurek. Plody jsou středně zelené, s vysokým podílem třídění v I. A II. kategorie. Pěstitelé ocení dobrou tolerantnost vůči plísni okurkové, rezistenci proti CMV (virus okurkové mosaiky) a černi okurkové.

Okurky salátové
Amanda F1 –
jde o novou salátovou odrůdu amerického typu, která je určena především pro pěstování ve fóliovníku. Plody této rané odrůdy lze sklízet ve dvou fázích: v plné velikosti o délce 28–30 cm nebo v délce 26–28 cm, kdy jsou plody štíhlejší (lahůdkové plody). Plody tmavě zelené barvy jsou geneticky nehořké. Méně vzrůstná odrůda se vyznačuje velmi dobrým zdravotním stavem, je rezistentní vůči CMV a černi okurkové a vysoce tolerantní proti plísni okurkové a padlí okurkovému.
Orca F1 – připravovaná dlouhoplodá a velice výnosná hadovka. Středně vzrůstná odrůda plodí 37–40 cm dlouhé, tmavě zelené, mírně žebernaté plody se středním krčkem. ´Orca F1´ dobře obrůstá i při intenzivním řezu. Odrůda je vhodná pro jarní a podzimní rychlení ve sklenících i fóliových krytech.
Cora F1 – sortiment společnosti Semo bude brzy obohacen o tuto středně ranou salátovou okurku japonského typu. Velmi dlouhé plody dorůstají do velikosti 32–35 cm. Odrůda vynikající chuti je vhodná pro pěstování ve sklenících i fóliových krytech.

Paprika
Superamy F1 –
příští rok bude k dostání velmi raná polní odrůda typu Amy, která plodí jehlancovité plody smetanové barvy určené pro sklizeň v technické zralosti. Odrůda netrpí výskytem antokyanových skvrn při stresech prostředí. Ve srovnání s Amy má Superamy F1 vyšší vzrůst a větší plod se silnější stěnou. Odrůda vyniká stabilně vysokým výnosem a velice dobrým zdravotním stavem.
Amyka F1 – novinkou příští sezóny bude i druhý nový hybrid typu Amy. Plody Amyky F1 jsou svou velikostí i zbarvením velmi podobné nehybridní předchůdkyni. Díky hybridnímu šlechtění se u odrůdy podařilo potlačit výskyt antokyanových skvrn. Amyka F1 je určena pro sklizeň v technické (smetanové) zralosti. Kromě přímého konzumu jsou plody velmi vhodné i na plnění.
Rafaela F1 – jde o velmi ranou hybridní kapii středního vzrůstu. Štíhlé jehlancovité plody jsou určeny ke sklizni v botanické (červené) zralosti. Jde o pravou kapii s pevnými plody ideálními pro konzervárenské zpracování.
Draky F1 – novinka v raných pálivých hybridních kapií je středního vzrůstu. Plody ve tvaru užšího jehlance dosahují délky 15 cm. Lze je sklízet v technické (zelené) i botanické (červené) zralosti.

Rajčata
Semalus F1 –
jde o výnosný raný hybrid keříčkového rajčete, který je určen pro jednorázovou kombajnovou sklizeň. Pevné plody oválného tvaru dosahují hmotnosti 90–110 g a jsou vhodné ke konzervárenskému zpracování. Při intenzivní agrotechnice poskytuje špičkové výnosy.
Parto F1 – poloraný hybrid tyčkového rajčete středního vzrůstu plodí pevné, ploše kulovité plody o hmotnosti 100–120 g. Odrůda je především určena pro intenzivní produkci ve fóliovnících a fóliových krytech, kde vyniká stabilní vysokou násadou. Dobré výsledky vykazuje i při polním pěstování.
Bejbino F1 – je to velmi rané, rychle rostoucí rajče vyššího vzrůstu. Poskytuje mimořádně chutné a dostatečně pevné plody s dobrou skladovatelností o průměrné velikosti 2,5 cm a hmotnosti 35 g (koktejlové, baby). Bejbino F1 lze pěstovat ve volné půdě, fóliovnících i sklenících.

Cibule
Bonus F1 –
je nejprodávanější cibule firmy Takii, kterou firma Ssemo na českém trhu zastupuje. Jedná se o raný hybrid, který se vyznačuje stabilně vysokým výnosem. Kulaté, tvarově vyrovnané cibule dobře zatahují krček, mají pevnější slupku a lze je doporučit i na střednědobé skladování. Závlaha je u tohoto hybridu výhodou, ale nikoli nezbytnou podmínkou jeho pěstování.
Sazečka Dagmar – letos uvádí firma Semo na trh sazečku této vynikající odrůdy. Dlouhodobé testování této sazečky prokázalo její brzkou sklizeň, která je srovnatelná s nejranějšími holandskými hybridy.
Sazečka Welina – polopozdní sazečková odrůda, jenž dosahuje vysokých výnosů a má dobrou odolnost k vykvétání bude uvedena na trh v roce 2012.

Mrkev
H 129/09 F1 – 
jde o připravovaný raný hybrid nanteského typu. Vyznačuje velmi hladkým tupým kořenem a dobrým vnitřním i vnějším probarvením. Je to ideální mrkev pro svazkování i sklizeň rané, myté karotky. Nižší, ale pevná nať umožňuje mechanizovanou sklizeň.
Jitka F1 – letošní rok naleznete v sortimentu tuto polopozdní odrůdu typu Berlikum, která garantuje vysoký výnos velkých, tvarově vyrovnaných kořenů. Lze ji i podtrhnout a sklízet jako svazkovou mrkev. Válcovitý kořen má tupé zakončení a hladký povrch. Netrpí zelenáním hlav. Je to i deální odrůda pro dlouhodobé skladování i průmyslové zpracování.
Koloseum F1 – tato novinka ve skupině pozdních hybridních mrkví je berlicumského typu. Odrůda má hladké, silné a tvarově vyrovnané kořeny, které jsou ideální pro zpracovatelský průmysl. Pevná, pružná nať umožňuje bezproblémovou mechanizovanou sklizeň.

Salát
Citrin – 
nová odrůda salátu k rychlení vyniká tvorbou středních, ale těžkých hlávek. Menší manžetové listy jsou vzpřímené, což podstatně snižuje nebezpečí podehnívání. Vegetační doba je obdobná jako u odrůdy Brilant.
Maršálus – tato novinka v polních salátech tvoří velké, světle zelené hlávky. Odrůda má tužší listy a je vhodná pro celoroční polní pěstování. Vyniká vysokou odolností proti přehřívání hlávky, což se uplatní při pěstování v horkých letních měsících.
Merkurion – je to vynikající, středně raný salát s velkou hlávkou. Listy má tuhé, hráškově zelené barvy. Odrůda je vhodná pro celoroční pěstování, dobře snáší chlad i vysoké teploty. Pěstitelé ocení perfektní zdravotní stav této odrůdy, včetně vysoké odolnosti vůči plísni salátové i virové mozaice salátu (LMW).
Medimo – medimo je novinka ze skupiny ledových salátu. Má velké kulovité až oválné hlávky, které jsou odolné vůči přehřívání a zahnívání – lze je s úspěchem pěstovat v letních měsících. Odrůda je ceněna pro svůj výborný zdravotní stav – je rezistentní vůči LMV.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *