09.12.2020 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitní kukuřice odzkoušené Vysočinou

Francouzské hybridy kukuřic a čiroků ze šlechtitelské společnosti Euralis Semences exkluzivně zastupuje na českém trhu společnost Agrofinal spol. s r. o., která vždy stavěla svoji nabídku hybridů kukuřic především na kvalitě osiv, spojené s individuálním přístupem k zákazníkům.

Dnes, bychom Vám rádi představili především výnosné hybridy ES Bombastic, ES Joker, ES Bigben a ES Bond, které jsou velmi dobře uplatnitelné na Vysočině.

ES Bombastic – excelentní výnos

Hybrid je dvouliniový, vysoký se širokými vzpřímenými listy s pevným stonkem a stay green efektem. Jedná se o raný hybrid s FAO 240 na siláž a s FAO 230 na zrno. Palice je veliká a dobře opylená. Typ zrna je mezityp až zub. Silnou stránkou je velmi dobrý zdravotní stav i jeho odolnost proti poléhání, lámání stébla a stresovým klimatickým faktorům, zvláště pak proti přísuškům při jarním počátečním vývoji. Hybrid má také velmi nízký sklon k odnožování a vynikající odolnost vůči chladu, je rajonizován do řepařské, obilnářské a bramborářské výrobní oblasti. Vysoká kvalita silážní hmoty v kombinaci s velmi vysokým výnosem upoutává pozornost agronomů. Svým výkonem se řadí mezi nejlepší hybridy v pěstování na siláž, a to zvláště pro vlhké zrno a výrobu bioplynu. Jedná se o hybrid s nejlepšími parametry důležitými pro výživu dojnic, a to především pro vysoký obsah škrobu, spojený s vysokým podílem stravitelnosti organické hmoty. ES Bombastic byl registrován v roce 2007 v Německu.

ES Joker – nejlepší hybrid pro nejlepší pěstitele

Po dvouletém zkoušení ÚKZÚZ s výbornými výsledky byl v roce 2020 v ČR úspěšně zaregistrován. Jedná se o špičkový produkt raného sortimentu kukuřic. ES Joker je excelentní univerzální hybrid s číslem ranosti FAO 250 na siláž a s FAO 240 na zrno. Hybrid je dvouliniový, vysoký typ se vzpřímenými listy, velmi bohatě olistěnou rostlinou a velkou palicí. Typ zrna je tvrdý až mezityp. Hybrid ES Joker se řadí k materiálům s nejvyšším výnosem a také nejvyšší stabilitou výnosu v různých půdních podmínkách. Přínosem je také odolnost k suchu. Hybrid je rajonizovaný do bramborářské, obilnářské a řepařské výrobní oblasti, vyznačuje se plasticitou, rychlým počátečním vývojem a dobrým zdravotním stavem. Vyniká velmi vysokou kvalitou silážní hmoty a následnou špičkovou stravitelností. ES Joker byl zaregistrován v Německu v roce 2018. V roce 2019 se stal nejprodávanější novinkou v České republice. Kombinace velmi vysokého výnosového potenciálu a výnosové stability dělá z hybridu ES Joker „top hybrid“ v raném sortimentu kukuřic. Hybrid také doporučujeme do bioplynových stanic pro výbornou výtěžnost bioplynu.

ES Bigben – špičková stravitelnost

Středně raný hybrid s FAO 250 na siláž a FAO 250 zrno. Jedná se o tříliniový hybrid s typem zrna tvrdý až mezityp. ES Bigben je rajonizovaný do bramborářské, obilnářské a řepařské výrobní oblasti, nemá zvláštní nároky na stanoviště, snáší dobře všechny půdní typy. Tento hybrid se vyznačuje především velmi vysokou výškou a silným stay green efektem, prodlužuje vegetaci zelených částí rostlin až do sklizňové zralosti zrna. Při vysoké intenzitě je mimořádně výnosný. Hybrid má velmi dobrou odolnost vůči suchu a chladu. Rychlý počáteční vývoj zajištuje dobrou kondici rostlin na začátku vegetace. Robustní rostliny jsou velmi dobře olistěné, palice mají vysoký počet řad zrn a zrno je vysoké kvality. V ČR byl hybrid ES Bigben registrován v roce2017, v letech 2015 a 2016 úspěšně prošel registračními zkouškami ÚKZUZ ve středně raném sortimentu na siláž. Nadprůměrné byly hodnoty charakterizující kvalitu silážní hmoty – stravitelnost organické hmoty (ELOS,IVDOM a DCS), stravitelnost vlákniny (DINAG) a netto energie laktace (NEL). České farmy ho zařazují jako jednu z nejlepších voleb pro výrobu své kvalitní siláže. V poloprovozních pokusech a na provozních plochách patří mezi nejvýkonnější hybridy s nejvyšším výnosem zelené hmoty. Výborných výsledků dosahuje také při využití na bioplyn.

ES Bond – lídr „Ligy výnosných“

Univerzální dvouliniový hybrid s FAO 260 na siláž a s FAO 250 na zrno pro mnohostranné využití se špičkovým výnosem silážní hmoty a výborným podílem palic. Typ zrna je tvrdý až mezityp, díky této vlastnosti je vhodný do mlýnů na výrobu kukuřičné mouky. Vyznačuje se výnosovou stálostí v proměnlivých ročnících posledních let. Vyniká velmi vysokým výnosem siláže o vysoké kvalitě a stravitelnosti. Hybrid je vhodný i pro bioplynové stanice a k výrobě bioetanolu. Přednostmi jsou výnosová stabilita na všech stanovištích, odolnost vůči počátečnímu chladu a suchu a plasticita. ES Bond se hodí na všechny typy půd včetně těžkých. Hybrid je odolný proti chorobám a nepoléhá. Rostlina vyniká rychlým počátečním vývojem, vyšším vzrůstem, bohatým olistěním, dobře ozrněnou velkou palicí a stay green efektem. ES Bond byl v roce 2019 zaregistrován pro své vynikající vlastnosti současně v Německu a Polsku. Bond je dostupný i v biokvalitě.

Velkoobjemový vak Big Bag

Společnost Agrofinal pro zemědělskou praxi nabízí osivo hybridů ES Bombastic a ES Joker v systému Big Bag. Jeden velkoobjemový vak Big Bag obsahuje 2 500 000 zrn, což představuje osev 31,25 ha při výsevku 80 000 zrn na hektar.

Čirok, výhodná alternativa kukuřice

V portfoliu společnosti Agrofinal se nachází několik vysokovýkonných hybridů čiroku, určených pro siláž, bioplyn a zrno. Čirok má oproti kukuřici hned čtyři zásadní výhody, poskytuje dobré výnosy za sucha, nevyžaduje velké množství organických a minerálních hnojiv, pesticidů ani vody. Z tohoto důvodu se čirok stává dobrou alternativou ke kukuřici, neboť zrno čiroku vyžaduje o 51 % méně vody než zrno kukuřice. Což dokazuje jeho skvělé hospodaření s vodou. Pěstování čiroku je levnou alternativou kukuřice, a proto je možné dosáhnout příznivé ekonomiky také v horších oblastech pěstování.

BMR Gold X – novinka roku 2020

Jedná se o výborný vícesečný BMR čirok typu súdánská tráva se střední raností určený na siláž a bioplyn. Mutace BMR (Brown Mid Rib) snižuje obsah ligninu o 40–60 %, což zvyšuje stravitelnost. Hybrid dosahuje velmi vysokého výnosu i za sucha, výnosový potenciál je 40–45 t/ha(zelené hmoty). Stravitelnost OL58–60 %, obsah cukru je vysoký, pohybuje se v rozmezí 20–22 %,obsah škrobu je 3–5 %.

Styx – nejlepší volba pro siláže

Vysoko výnosný robustní čirok s výškou až 3,5 m, díky které dosahuje vysokého výnosu silážní hmoty. Hybrid je vhodný jak na siláž, tak i na bioplyn. Vysokých výnosů dosahuje i v suchých oblastech.

ES Foehn – nová alternativa zrnového čiroku

Zrnový čirok pro teplejší oblasti, který dosahuje nižší výšky a nepoléhá. Vyznačuje se stay green efektem v suchých oblastech. Přednostmi jsou dobrý zdravotní stav, vysoký výnos zrna a jistota dozrávání. Sklizeň probíhá při dosažení sušiny ve výši zhruba 25 %, barva zrna je červeno-krémová.*

Ing. Otto Šrůta, Ing. Kristýna Kysilková Agrofinal spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down