13.10.2021 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitní kukuřice ozkoušené Vysočinou

Francouzské hybridy kukuřic a čiroků ze šlechtitelské společnosti Euralis Semences, exkluzivně zastupuje na českém trhu společnost Agrofinal. Agrofinal vždy stavěl svoji nabídku hybridů kukuřice především na kvalitě osiv, spojené s individuálním přístupem k zákazníkům.

Dnes bychom vám z kukuřic rádi představili především výnosné  hybridy ES Bombastic,  ES Joker, ES Bigben a ES Bond,  které jsou velmi dobře uplatnitelné  na Vysočině. Z čiroků  potom BMR Gold X, Styx a ES  Foehn.

ES Bombastic – excelentní  výnos

Hybrid je dvouliniový, vysoký,  se širokými vzpřímenými listy,  s pevným stonkem a stay green efektem. Jedná se o raný hybrid  s FAO 240 na siláž a s FAO 230 na zrno. Palice je veliká a dobře opylená. Typ zrna je mezityp až zub. Silnou stránkou je velmi  dobrý zdravotní stav i jeho odolnost proti poléhání, lámání stébla a stresovým klimatickým faktorům, zvláště pak proti přísuškům při jarním počátečním vývoji. Hybrid má také velmi nízký  sklon k odnožování a vynikající  odolnost vůči chladu, je rajonizován  do řepařské, obilnářské  a bramborářské výrobní oblasti.  Vysoká kvalita silážní hmoty  v kombinaci s velmi vysokým  výnosem upoutává pozornost  agronomů. Svým výkonem se  řadí mezi nejlepší hybridy v pěstování  na siláž, a to zvláště pro  vlhké zrno a výrobu bioplynu.  Jedná se o hybrid s nejlepšími  parametry důležitými pro výživu  dojnic, a to především pro  vysoký obsah škrobu, spojený  s vysokým podílem stravitelnosti  organické hmoty. ES Bombastic  byl registrován v roce 2007  v Německu.

ES Joker – nejlepší hybrid  pro nejlepší pěstitele

Po dvouletém zkoušení ÚKZÚZ  s výbornými výsledky byl v roce  2020 v ČR úspěšně zaregistrován.  Jedná se o špičkový produkt  raného sortimentu kukuřic.  ES Joker je excelentní univerzální  hybrid s číslem ranosti  FAO 250 na siláž a s FAO 240  na zrno. Hybrid je dvouliniový,  vysoký typ se vzpřímenými listy,  velmi bohatě olistěnou rostlinou  a velkou palicí. Typ zrna je tvrdý  až mezityp. Hybrid ES Joker se  řadí k materiálům s nejvyšším  výnosem a také nejvyšší stabilitou  výnosu v různých půdních  podmínkách. Přínosem je také  odolnost k suchu. Hybrid je rajonizovaný  do bramborářské,  obilnářské a řepařské výrobní  oblasti, vyznačuje se plasticitou,  rychlým počátečním vývojem  a dobrým zdravotním  stavem. Vyniká velmi vysokou  kvalitou silážní hmoty a následnou  špičkovou stravitelností.  ES Joker byl zaregistrován v Německu  v roce 2018. V roce 2019  se stal nejprodávanější novinkou  v České republice. Kombinace  velmi vysokého výnosového potenciálu  a výnosové stability  dělá z hybridu ES Joker „TOP  HYBRID“ v raném sortimentu  kukuřic. Hybrid také doporučujeme  do bioplynových stanic pro  výbornou výtěžnost bioplynu.

ES Bigben – špičková  stravitelnost

Středně raný hybrid s FAO  250 na siláž a FAO 250 zrno.  Jedná se o tříliniový hybrid s typem  zrna tvrdý až mezityp.  ES Bigben je rajonizovaný do  bramborářské, obilnářské a řepařské  výrobní oblasti, nemá  zvláštní nároky na stanoviště,  snáší dobře všechny půdní typy.  Tento hybrid se vyznačuje především  velmi vysokou výškou  a silným stay green efektem  prodlužuje vegetaci zelených částí  rostlin až do sklizňové zralosti  zrna. Při vysoké intenzitě je mimořádně  výnosný. Hybrid má  velmi dobrou odolnost vůči suchu  a chladu. Rychlý počáteční  vývoj zajišťuje dobrou kondici  rostlin na začátku vegetace. Robustní  rostliny jsou velmi dobře  olistěné, palice mají velký počet  řad zrn a zrno je vysoké kvality.  V ČR byl hybrid ES Bigben registrován  v roce 2017, v letech  2015 a 2016 úspěšně prošel registračními  zkouškami ÚKZÚZ  ve středně raném sortimentu na  siláž. Nadprůměrné byly hodnoty  charakterizující kvalitu silážní  hmoty – stravitelnost organické  hmoty (ELOS, IVDOM a DCS),  stravitelnost vlákniny (DINAG)  a netto energie laktace (NEL).  České farmy ho zařazují jako  jednu z nejlepších voleb pro  výrobu své kvalitní siláže. V poloprovozních  pokusech a na  provozních plochách patří mezi  nejvýkonnější hybridy s nejvyšším  výnosem zelené hmoty.  Výborných výsledků dosahuje  také při využití na bioplyn.

ES Bond – lídr  „Ligy výnosných“

Univerzální dvouliniový hybrid  s FAO 260 na siláž a s FAO  250 na zrno pro mnohostranné  využití se špičkovým výnosem  silážní hmoty a výborným podílem  palic. Typ zrna je tvrdý  až mezityp, díky této vlastnosti  je vhodný do mlýnů na výrobu  kukuřičné mouky. Vyznačuje  se výnosovou stálostí v proměnlivých  ročnících posledních let.  Vyniká velmi vysokým výnosem  siláže o vysoké kvalitě a stravitelnosti.  Hybrid je vhodný i pro  bioplynové stanice a k výrobě  bioetanolu. Přednostmi jsou  výnosová stabilita na všech stanovištích,  odolnost vůči počátečnímu  chladu a suchu a plasticita.  ES Bond se hodí na všechny  typy půd včetně těžkých. Hybrid  je odolný proti chorobám a nepoléhá.  Rostlina vyniká rychlým  počátečním vývojem, vyšším  vzrůstem, bohatým olistěním,  dobře ozrněnou velkou palicí  a stay green efektem.  ES Bond byl v roce 2019 zaregistrován  pro své vynikající  vlastnosti současně v Německu  a Polsku. ES Bond je dostupný  i v biokvalitě.

Velkoobjemový vak Big Bag

Společnost Agrofinal pro zemědělskou  praxi nabízí osivo  hybridu ES Bombastic a ES Joker  v systému Big Bag. Jeden  velkoobjemový vak Big Bag  obsahuje 2 500 000 zrn, což  představuje osev 31,25 ha při výsevku  80 000 zrn na hektar.

Čirok, výhodná alternativa  kukuřice do budoucnosti

V portfoliu společnosti Agrofinal se nachází několik vysokovýkonných  hybridů čiroku určených  pro siláž, bioplyn a zrno.  Čirok má oproti kukuřici hned  čtyři zásadní výhody, poskytuje  dobré výnosy za sucha, nevyžaduje  velké množství organických  a minerálních hnojiv, pesticidů  ani vody. Z tohoto důvodu  se čirok stává dobrou alternativou  ke kukuřici, neboť zrno  čiroku vyžaduje o 51 % méně  vody než zrno kukuřice. Což  dokazuje jeho skvělé hospodaření  s vodou. Pěstování čiroku  je levnou alternativou kukuřice,  a proto je možné dosáhnout příznivé  ekonomiky také v horších  oblastech pěstování.

BMR Gold X – novinka roku  2020

Jedná se o výborný vícesečný  BMR čirok typu súdánská  tráva se střední raností určený  na siláž a bioplyn. Mutace BMR  (Brown Mid Rib) snižuje obsah  ligninu o 40–60 %, což zvyšuje  stravitelnost. Hybrid dosahuje  velmi vysokého výnosu i za  sucha, výnosový potenciál je  40–45 t/ha (zelené hmoty).  Stravitelnost OL 58–60 %, obsah  cukru je vysoký, pohybuje  se v rozmezí 20–22 %, obsah  škrobu je 3–5 %.

Styx – nejlepší volba pro  siláže

Vysoce výnosný robustní čirok  s výškou až 3,5 m, díky které  dosahuje vysokého výnosu  silážní hmoty. Hybrid je vhodný  jak na siláž, tak i na bioplyn. Vysokých  výnosů dosahuje i v suchých  oblastech.

ES Foehn – nová alternativa  zrnového čiroku
Zrnový čirok pro teplejší oblasti,  který dosahuje nižší výšky  a nepoléhá. Vyznačuje se stay  green efektem v suchých oblastech.  Přednostmi jsou dobrý  zdravotní stav, vysoký výnos  zrna a jistota dozrávání.  Zbarvení zrna je červeno krémové.

Ing. Otto Šrůta,  Ing. Kristýna Kysilková, Agrofinal spol. s r. o.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down