Zajímají vás novinky v kukuřici na zrno? Zamýšlíte se nad správnou výživou a hnojením zrnové kukuřice? Potýkáte se s nedostatky v přípravě půdy pod kukuřici? Máte velké zásoby kukuřičného zrna a nevíte, jak je uplatnit v krmné dávce? Odpovědi na tyto otázky nabízela pozvánka na seminář, který na třech místech republiky pořádala Agronomická fakulta Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně ve spolupráci s KWS Semena, s. r. o., odborně poradenskou službou pro ČR. Kdo na semináři byl, jistě mi dá za pravdu, že se dověděl, co bylo slíbeno.
Osivo pro jaro je připraveno
Firma KWS Semena, s. r. o., sídlící v Záhorské Vsi ve Slovenské republice, dodává osivo kukuřice do celé České republiky. Sortiment hybridů je pravidelně doplňován, a to v souladu s tím, co je souběžně registrováno v Evropské unii. Osivo je kvalitní, odpovídá evropským normám ISTA, OECD i normě ISSO 9001 a je mořeno přípravky řady Maxim. Na požádání odběratele je možné moření Vitavaxem, Cosmosem nebo Gauchem. Také letos si budou naši pěstitelé moci vybrat z široké nabídky hybridů. Některé z nich představil na seminářích Ing. Karel Prokeš. Blíže si všimněme alespoň tří.
Sabre, novinka letošního roku, je výkonný zrnový velmi raný hybrid (FAO 230) vhodný do sušších podmínek. Jednou z jeho předností je flexibilní palice, v níž bývá při intenzivním pěstování až 550 zrn. Z nich se dobře a rychle uvolňuje voda, a tak ani ve vyšších polohách nebývají problémy s dozráním a dosoušením.
Romario, nejvýkonnější raný (FAO 250) silážní hybrid v ČR, se objevil v sortimentu loni a hned se rozšířil do praxe. Má rychlý počáteční růst a rovnoměrně dozrávající zbytek rostliny. Jeho hlavní předností je špičkový výnos suché hmoty, energie a škrobu. Vodu ze zrna uvolňuje pomaleji, a proto se dobře hodí pro technologii sklizně na vlhké zrno. Je to intenzivní hybrid, pro nějž jsou lepší úrodná stanoviště s dostatkem živin a vláhy.
Mensil je nejvýkonnější středně raný (FAO 290) zrnový hybrid v ČR. Dává stabilní vysoké výnosy. Jeho výhodou je možnost volby termínu sklizně. Protože zpočátku pomaleji uvolňuje vodu ze zrna, nehrozí nebezpečí přezrání. Hodí se na konzervaci vlhkého zrna. Je tolerantní k přísuškům a lze jej pěstovat i na lehčí půdě. V plné zralosti zrno dosahuje obvyklé vlhkosti jako u ostatních hybridů.
Půda a hnojení spolu souvisejí
Dá-li pěstitel kukuřici to, co potřebuje, bohatě se mu odmění. Vše začíná ještě před setím – přípravou půdy. Že je to opravdu věda a že se nesmí nic opomenout, přesvědčil ve své obsáhlé přednášce dr. Fridrich Jäger z hlavního sídla KWS v německém Einbecku. Zdůraznil, že kvalita přípravy půdy se promítá do celého vegetačního období a všechny počáteční chyby se dříve nebo později na rostlinách kukuřice projeví.
Pravděpodobně největším problémem posledních let je utužování půdy. V konečném důsledku snižuje výnos a zhoršuje ekonomiku zemědělského podniku. Proto je třeba všemi dostupnými opatřeními zlepšovat strukturu půdy a bránit jejímu porušení. Je sice známo, co dělat a čeho se vyvarovat, ne každý agronom ale všechny zásady dodržuje. Proto pozor!
Závěrem svého vystoupení shrnul dr. Jäger ta nejjednodušší opatření: je třeba podporovat biologickou stabilitu půdy, omezit počet zásahů, půdu nezpracovávat ani příliš vlhkou, ani suchou, po poli zbytečně nejezdit a redukovat zatížení kol pracovních souprav.
S půdou úzce souvisí hnojení. Na úrodnost půdy a výživu kukuřice se zaměřují v Ústavu agrochemie a výživy rostlin Agronomické fakulty MZLU v Brně. Jejich poznatkům bude v Zemědělci věnován samostatný článek.
Kukuřice – těžko nahraditelné krmivo
Dříve byla u nás kukuřice spojována téměř výhradně se siláží, pouze v nejteplejších oblastech republiky ji pěstovali také na zrno. Nyní je její použití ve výživě zvířat díky novým technologiím sklizně a konzervace mnohem širší. V budoucnu se počítá s větším uplatněním zrna, především produktu konzervace vlhkého zrna. Přesto kukuřice na siláž z našich polí nezmizí a zůstane součástí krmných dávek přežvýkavců. Je ale třeba věnovat více pozornosti kvalitě siláže. Přes všechna upozornění to bývá slabý článek v hospodaření zemědělského podniku. Odstranění nedostatků je věcí jak agronoma, který připravuje surovinu, tak zootechnika.
Co si musí pěstitel uvědomit? Především by měl vybrat hybrid, jenž bude vhodný pro to které použití. Charakteristika, obsahující také údaj o krmné hodnotě, mu k tomu pomůže. V průběhu vegetace je třeba porosty sledovat a nezanedbat napadení houbovými chorobami. Všechny houby produkují mykotoxiny, které se potom mohou objevit v krmivu a vážně poškodit zvířata. Důležité je správně načasovat termín sklizně – nenechat kukuřici přezrát. V tom se v praxi chybuje velmi často. A tečkou je potom konzervace. Než se ale letos agronomové dostanou až k této fázi pěstování kukuřice, uběhne hodně času. Popřejme jim tedy příznivé počasí a dostatek financí na nákup osiva a realizaci všech potřebných opatření.