29.03.2010 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kukuřice nově i do sušších oblastí

Jaké novinky lze najít mezi hybridy, množenými a následně distribuovanými v České republice nebo které další hybridy kukuřice jsou v nabídce pro jaro 2010? Ten, kdo se zúčastnil tradičního osivářského dne pořádaného OSEVOU, AGRO Brno, spol. s r.o., v Troubelicích, zaručeně dostal odpověď na položené otázky.

Ředitel společnosti Oseva, Agro Brno, spol. s r. o. Ing. Milan Skládaný připomněl, že společnost nabízí široký sortiment odrůd. „V případě zájmu o další, naší firmou nemnožené materiály, jsme připraveni je zajistit,“ podotkl. Za povšimnutí podle něj stojí rozšířený sortiment hybridů kukuřice a slunečnice francouzského šlechtitele Caussade Semences.

Osivo i do sušších oblastí

V roce 2009 firma uzavřela exkluzivní smlouvu o spolupráci ve výrobě a prodeji s maďarskou firmou MARTON VASAR (Marton Genetics), která se specializuje na šlechtění kukuřice v suchých, extenzivních podmínkách. V rámci této spolupráce chce Oseva, Agro Brno, spol. s r. o. (Oseva, Agro Brno) rozšířit sortiment kukuřice do sušších oblastí ČR.
Oseva, Agro Brno nabízí kompletní sortiment osiv kukuřice a slunečnice všech firem. Nejužší spolupráce je však jednoznačně s těmi, s nimiž společnost spolupracuje nejen v oblasti distribuce, ale především i v množení osiva kukuřice. „Mezi naše obchodní partnery pod množení kukuřic patří, jak už bylo řečeno, společnost Caussade Semences, která pod obchodní značkou Codisem distribuuje osivo ve střední Evropě. Dále jsou to HR Smolice, Saaten Union a nově Marton Genetics,“ uvedl Ing. Tomáš Kovárník z Osevy, Agro Brno.

Posila z Francie

Do výčtu nejpodstatnějších hybridů, množených a dodávaných pod značkou Codisem, zařadil Ing. Kovárník hybrid Codimi FAO 210, který je v prodeji již čtvrtým rokem. Tento nejranější materiál francouzského šlechtitele v nabídce Osevy, Agro Brno doporučil pěstovat v chladnějších podmínkách na siláž, doplňkově i na zrno.
Burli s FAO 220–230 je novou posilou sortimentu a vzhledem k výborné stravitelnosti se hodí k využití na siláž. Zrnový materiál Florek s FAO 240 byl registrován v roce 2009 na Slovensku. Naopak na silážní využití se podle něj lépe hodí hybrid Flammi, také s ranností FAO 240.
Ing. Kovárník vyzdvihl hybrid Codisco registrovaný v roce 2008 v České republice, který v letech 2006–2007 dosáhl v pokusech Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) druhého nejvyššího výnosu hmoty a stal se standardem. Doporučuje se na siláž i k výrobě bioplynu. Letos je tato novinka podle jeho slov jednoznačně mezi pěstiteli nejžádanější.
„Odrůda Codisil s FAO 290 je už podle názvu vhodná na siláž, v nabídce ji máme již pět let, od samotných začátků spolupráce s firmou Caussade semences,“ uvedl Ing. Kovárník. Odrůdu Codiclar s FAO 340 je možné využít na zrno i siláž. „Doplnili jsme sortiment i o materiály s typem zrna koňský zub, které lépe uvolňují vodu. Jde například o Realli s FAO 360, jež se hodí k pěstování na zrno na písčitých půdách, a Labelli s FAO 370 vhodný na všechny typy půd. Posledním hybridem francouzského původu s FAO 390 je Codisud, také vhodný do písčitých půd.

V poptávce vedl polský Kozak

Ze sortimentu polského šlechtění HR Smolice Ing. Kovárník doporučil hybrid Piorun s FAO 230 k využití přednostně na siláž. Snadno se adaptuje ve všech půdně-klimatických podmínkách a dobře odolává stresům, což potvrdil na osetých běžných plochách. „Hybrid Kozak s FAO 240 na zrno a 250 na siláž loni v poptávce dominoval, ale vzhledem k tomu, že společnost musí respektovat množitelské smlouvy, bylo 80 % naší loňské výroby exportováno do Francie,“ konstatoval. Významným dvouliniovým hybridem je Bosman s FAO 250 na zrno a 260 při využití na siláž. Tento hybrid již vyžaduje intenzitu. Naznačil, že se v roce 2011 na trhu objeví nový polský hybrid Vitras s FAO 260–270, vhodný k silážování i k využití v bioplynových stanicích. Doplní řadů třech předchozích polských hybridů.

Maďarský sortiment se liší raností

Společnost Marton Vasar vyšlechtila svou první kukuřici v Maďarsku již v roce 1953. Specializuje se na šlechtění v suchých extenzivních podmínkách a své osivo se širokým genetickým základem nabízí již nejen v oblastech Maďarska a jižně a východně od Maďarska, ale snaží se prosadit i do střední, západní i severní Evropy. Z několika desítek hybridů bylo pro podmínky ČR vybráno devět, které se pohybují v ranostech od 260 do 350. Balení obsahuje 70 tisíc zrn s možností moření přípravkem Poncho nebo Poncho Pro. Všechny hybridy jsou šlechtěny k dynamickému uvolňování vody ze zrna. Dosahují v oficiálních pokusech v Maďarsku stabilních výnosů. Typ zrna je u všech doporučených hybridů v ČR koňský zub.
Jako první představil Ing. Kovárník hybrid Mv 241, který má FAO 260 s využitím na zrno i siláž. Výbornou odolností proti poléhání a stabilním výnosem se zase může pochlubit Mv 270. Další v řadě hybridů Mv 280 je nenáročný na dobu setí, rychle dozrává a snadno uvolňuje vodu. Jedná se o stay green s výborným zdravotním stavem. Ing. Kovárník zdůraznil, že Mv 251 s FAO 280 má pevné stéblo i při přezrání rostliny, barva zrna je načervenalá. Mv 255 s FAO 290 doporučil na zrno. Hybrid Bodrog s FAO 290 je vhodný na zrno i siláž. Maros s FAO 310 disponuje až 43,5% podílem palic v celkové sušině. Pěstiteli v Maďarsku dlouhodobě nejžádanější je zrnový hybrid Mv 277 s FAO 310. Má stabilní vysoké výnosy, je schopen snadno uvolňovat vodu a velmi dobře podle Ing. Kovárníka odolává poléhání i chladu. Je vhodný i na bioetanol.
Posledním hybridem v nabídce je Hunor, zrnový hybrid s FAO 350, jehož zrno tvoří 87-88 % obsahu suché hmoty v palici. „Ve třech pokusech uskutečněných v roce 2009 v našich podmínkách dosahovaly výnosy nadprůměrných výsledků, proto jsme se rozhodli tyto hybridy dále testovat a získat o nich co nejvíce poznatků. Chceme pěstitelům nabídnout další zajímavou alternativu při jejich výběru pěstovaného hybridu,“ podtrhl Ing. Kovárník.

Klíčové informace: • Oseva, Agro Brno, spol. s r. o. chce rozšířit sortiment kukuřice do sušších oblastí ČR.
• Oseva, Agro Brno, spol. s r. o. uzavřela exkluzivní smlouvu o spolupráci ve výrobě a prodeji s maďarskou firmou MARTON VASAR (Marton Genetics).
• Hybrid Kozak s FAO 240 na zrno a 250 na siláž loni v poptávce dominoval.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down