29.02.2024 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krytonosec řepkový v teplejších oblastech Moravy a Čech

Na základě jarního monitoringu stonkových krytonosců byly v porostech řepky zaznamenány v devátém týdnu první nálety krytonosce řepkového. Jedná se především o teplejší oblasti Moravy a Čech. S ohledem na předpověď počasí je vhodné ošetřit porosty řepek v závěru týdne. Toto doporučení vydal Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Aktivace brouků

První výskyty brouků byly podle portálu zaznamenány již v průběhu sedmého týdne na řadě lokalit Moravy. Brouci byli zaznamenáváni dále v průběhu osmého týdne jak v miskách, tak v porostech (nálet z minulého podzimu). Díky nadprůměrným teplotám posledních dní došlo k aktivaci brouků, kteří již provedli zralostní žír a spářili se. V současnosti jsou potvrzena vajíčka v rostlinách na pozorovacích bodech v okresech Brno-venkov, Břeclav, České Budějovice, Frýdek-Místek, Jindřichův Hradec, Karviná, Kladno, Kroměříž, Louny, Olomouc, Plzeň-město, Prostějov, Přerov, Uherské Hradiště a Znojmo.

Nálety nových brouků

Zároveň jsou podle RL portálu potvrzovány nálety nových brouků, včetně krytonosce řepkového (spíše slabší). Na tuto situaci je třeba reagovat aplikací insekticidů. Pro aplikaci po silnějších náletech se doporučuje kombinace pyretroidů s acetamipridem (ke zvýšení účinnosti je vhodné snížit pH postřikové jíchy). Tato kombinace by měla zajistit přímý i reziduální účinek. Ošetření bude třeba nejpozději do deseti dnů opakovat. Při slabších náletech je vhodnější volit pyretroidy. K oddálení rezistence je třeba účinné látky insekticidů kombinovat. Z map rezistence na RL portále je patrné, že si pyretroidy i acetamiprid udržují stále relativně dobrou účinnost proti stonkovým krytonoscům. Lokálně se však mohou vyskytovat rezistentní populace, které nemusí na jednu či druhou skupinu již adekvátně reagovat (např. na jižní Moravě), doplňuje zpráva.

Signalizace ošetření pro oblasti do 450 m n. m. by měla proběhnout do konce devátého týdne.

Situaci výskytu škůdců v  ozimé řepce v ČR lze sledovat v Mapách výskytu.

*

Úvodní fotografie: Krytonosec řepkový, imago Foto J. Beránek, ÚKZÚZ

Mapa aktuálního výskytu stonkových krytonosců ke dni 29. 2. 2024 Zdroj RL portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down