28.04.2000 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konopí za katr nepatří!

Řekne se konopí - a vybaví se drogová problematika. Není však konopí jako konopí a právě tato neznalost vedla v řadě případů policii k ničení políček neškodného konopí setého (Cannabis sativa L.) a také k nájezdům vyznavačů "trávy" (konopí indického) do neškodných porostů konopí setého pro technické účely.

Odstranit tuto neinformovanost a vžitý cejch kriminalizace ve vztahu ke konopí se snažila expozice občanského sdružení Konopa na "veletrhu" Ekostyl v Českých Budějovicích 23. - 24. března. (Ten veletrh je v uvozovkách zcela oprávněně, nazývat tak expozici v pouhých třech pavilonech, z nichž jeden byl spíš jarmarkem, bylo podle mého názoru opravdu nadnesené.)
Kolem stánku Konopy bylo po celou dobu akce asi nejživěji, návštěvníci se zajímali a vystavovatelé s informacemi a materiály neskrblili. Proběhl i seminář, který se však zpracováním konopného vlákna zabýval na úrovni odborníků z textilek, případně textilního výzkumu.
Vyjmenovat všechna možná použití konopí setého by vydalo na
několikastránkový seznam. Jen namátkou: provaznické a textilní výrobky, izolace, zdroj paliva a energie, surovina pro výrobu papíru, krmivo, zdroj oleje pro ředění barev a laků, komponent do plastů, surovina pro farmakologii... Na stánku bylo vystaveno i dovezené konopné pivo. O obchodním úspěchu tohoto produktu na českém trhu však silně pochybuji.
Pěstování konopí, případně i jeho základní zpracování, by mohlo být vhodným programem pro zemědělce, kteří mají s odbytem a zpeněžením tradičních plodin problémy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down