02.05.2006 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konopí je stále výzva pro schopné

Efektivní pěstování konopí setého vyžaduje nejen zkušenosti, ale také důkladnou ekonomicko-právní rozvahu. Seminář Konopářského svazu České republiky informoval o hlavních bodech, na které by si pěstitel měl dát pozor.

Marie Široká, předsedkyně svazu, připomněla, že se do České republiky dováží produkce ekvivalentní sklizni z 10 000 hektarů, zatímco loni naše pěstební plocha dosáhla pouze 300 hektarů. „Výhledově by se u nás dalo pěstovat až 30 000 hektarů,“ uvedla s tím, že konopí má velké množství využití, které sahá od potravinářství až po energetiku.
Pěstování této plodiny má ale některá specifika, na která upozornil Ing. Roman Honzík z Výzkumného ústavu rostlinné výroby Praha-Ruzyně, který je zároveň místopředsedou svazu pro pěstování. Uvedl, že ve Státní odrůdové knize ČR je v současné době zapsána jen odrůda Beniko a některé maďarské odrůdy se zkoušejí. Možné je pěstovat také odrůdy z evropského katalogu (ukrajinská Jusa, některé francouzské odrůdy). Ing. Honzík ale upozornil, že pro čerpání dotací v daném roce vydává zemědělská komise Evropské unie seznam podporovaných odrůd, který nemusí souhlasit s povolenými v ČR. S podobným problémem se podle něj setkali pěstitelé v minulém roce, kdy zaseli povolenou odrůdu, která se z opomenutí úřadu na seznam nedostala, a měli proto značné obtíže se získáváním dotace.

Zákon hlídá pěstování

Pěstování konopí je vázáno zákony mnohem více než ostatní plodiny. Ing. Honzík připomněl, že kromě jiného je nutné dodržet termíny vyplývající z agrotechnických lhůt, mít uzavřenou smlouvu se zpracovatelem, který garantuje převzetí vypěstovaného konopí, a sít certifikovaný materiál. Pro doložení posledního bodu doporučil uschovat návěsky. V neposlední řadě musí být pěstitel vybaven vhodnou sklizňovou technikou a suchými skladovacími prostory, protože vlhkost má negativní vliv na kvalitu produkce.
Svaz připomíná, že pěstování konopí dále upravují zákony č. 167/1998 Sb. a č. 2/1969 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Pro osoby pěstující mák a konopí na ploše větší než 100 m2 platí povinnost nahlásit místně příslušnému celnímu orgánu následující údaje.
 Do konce května musí sdělit výměru pozemků, které byly v příslušném kalendářním roce uvedenými plodinami oseté, včetně názvu použité odrůdy, čísla parcely a názvu a čísla katastrálního území. Dále je nutné v tomto termínu oznámit odhad výměry pozemků, na nichž se tyto plodiny budou pěstovat v příštím roce.
 V průběhu vegetace a sklizně se musí nahlásit údaje o výměře pozemků a způsobu zneškodnění máku setého, makoviny nebo konopí, včetně názvu použité odrůdy, čísla parcely a názvu a čísla katastrálního území, a to nejpozději do pěti dnů před provedením jejich zneškodnění.
 Do konce prosince příslušného kalendářního roku je třeba oznámit výměru pozemků, které byly oseté mákem setým nebo konopím a výměru pozemků ze kterých byl sklizen mák setý nebo konopí, včetně názvu použité odrůdy, čísla parcely a názvu a čísla katastrálního území. Dále se musí uvést množství sklizené makoviny, konopí, semene máku setého a semene konopí.

Pro sklizeň specifická mechanizace

Technickým oříškem je samotná sklizeň porostu. Rostliny konopí jsou vysoké a vlákna pevná. Jak vyplynulo z přednášky, nejlépe se osvědčily čtyři stupňovité protiběžné žací lišty, které umožnily i rychlý postup stroje (i 12 km/hod.). Rostliny je optimální nakrátit na 60 až 100 cm, pokosená hmota se nesmí hromadit, jinak plesniví. Následné nahrabování do řádku ukázalo potřebu pracovat na poli bez kamenů, které se jinak dostaly dovnitř hmoty a dělaly problémy při lisování. I tato pracovní operace se ukázala jako problematická. „Od roku 2000 jsme vyzkoušeli šestnáct lisů různých typů a výrobců,“ konstatoval Ing. Honzík s tím, že nakonec se jim osvědčil jeden z modelů Massey Ferguson a Vicon RF 121. Jako významný problém se ve všech případech ukázalo namotávání hmoty na přiháněcí válce, především kvůli velmi obtížnému odstraňování. Tomu se podařilo zabránit snížením otáček válce.

Náklady nejsou nízké

Jak Ing. Honzík uvedl, za jednu tunu konopné slámy se v Německu platí 160 eur, tamní pěstitelé totiž zjistili, že nejde o jednoduchou plodinu.
Ing. Václav Sladký, CSc., z Výzkumného ústavu zemědělské techniky upozornil, že pro efektivní produkci je třeba minimální výměra konopí 300 až 500 ha. Ideální umístění je v blízkosti zpracovatelských kapacit. Celkové náklady vypočítal na 20 tisíc Kč/ha, významnou roli v nich hraje osivo (7000 Kč). Dále zdůraznil, že pro efektivní pěstování je třeba výnos přes 10 t/ha, což vyžaduje kvalitní půdy a dostatek vody, zvláště v období květen – červen. Obecně konopí vyhovují stejné podmínky, jaké jsou pro pěstování kukuřice.
Při uvedeném výnosu lze očekávat až 2,5 tuny vlákna (prodej zhruba za 15 Kč/kg) a 6,5 t pazdeří (1,5 Kč/kg), které lze zpracovat například na brikety nebo peletky a využít jako palivo. Brikety se v současné době prodávají zhruba přibližně za 3,50 Kč/kg, včetně 19% DPH. Na tuto vysokou úroveň zdanění ekologického paliva si účastníci stěžovali a označili ji za evropský unikát. Výrobce Václav Lapka k nim uvádí, že mají výhřevnost 17,5 MJ/kg (odpovídá hnědému uhlí), produkují minimální množství nezávadného popela (5,97 %) a téměř nezanáší kotle a komíny.
Jak řekl Josef Benedikt, místopředseda svazu pro zpracování a majitel dosud jediné mobilní tírny, sestavené ze starých strojů pro zpracování lnu, výše investice do konopí se musí v současné době odvíjet od ceny koudele. Tu automobilový průmysl vykupuje zhruba za 16 Kč/kg. Připomněl, že další možností, jak zvýšit zisk je kombinovaná sklizeň. Semena lze prodat zpravidla pěstitelům ptactva, ale také na výrobu kvalitního konzumního oleje, který bylo na semináři možné ochutnat.
Jedním z dalších uplatnění konopného vlákna je využití v kompozitních materiálech. Pro tento účel je ale nezbytné produkovat rovné vlákno, které se dá následně krátit na přesně stanovenou délku. Na to je třeba pamatovat již při sklizni, kdy je stonky nutné sekat do pásu. Podle informací ze semináře je již k dispozici vhodný adaptér, který vznikl ve spolupráci s firmou Vicon.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down