23.01.2023 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompletní portfolio špičkových hybridů

Společnost Agrofinal již 25 let patří ve slunečnici k dlouholetým lídrům trhu. Významně tak obohacuje pěstování této plodiny u nás, neboť jako jediná společnost u nás nabízí pěstitelům kompletní portfolio napříč všemi segmenty, ať už jsou to klasické hybridy, HO hybridy, nebo hybridy vhodné pro různé herbicidní technologie jako CL, CLP, ExpessSun a další. Žádaným doplňkem jsou i námi dodávané krmné či speciální potravinářské typy hybridů slunečnice.

Ke stabilitě a dalšímu rozvoji pěstování přispíváme mj. prvotřídní kvalitou osiv velmi raných a raných hybridů, které budou v následujících letech jedním z rozhodujících faktorů úspěchu při pěstování bez eventuální nutnosti desikace.

ES Rosalia

ES Rosalia je nejvýnosnější klasický hybrid dvouletého průměru v pokusech SPZO! V roce 2019 byl uveden na trh jeden z nejsilnějších šlechtitelských produktů posledních let. Díky své skvělé genetice, získal hodnocení nejvýnosnějšího hybridu v pokusech SPZO v letech 2018–2021. Jedná se o raný hybrid s výborným zdravotním stavem, vynikající suchovzdorností, vysokou odolností poléhání a nízkou přitažlivostí pro hmyzí škůdce (hlavně mšice). Tento výnosově excelentní a ročníkově naprosto stabilní hybrid je vhodný k pěstování v intenzivnějších teplejších podmínkách Čech (Polabí, Poohří), ideálně se hodí do teplejších oblast jižní Moravy. Svoji výkonnost pravidelně potvrzuje v pokusech SPZO, v roce 2018 dosáhl výnosu 3,34 t/ha (105,4 %), v roce 2019 výnosu 3,73 t/ha (113,7 %). V roce 2020 výnosu 3,52 t/ha (103,8 %), v roce 2021 potvrdil svoji excelentní stabilitu s výnosem 4,67 t/ha (108,3 %) a v letošním roce by výnos 3,74 t/ha (100,5 %). Výsledky z dalších pokusných stanovišť a běžných ploch v České republice ukazují, že při dodržení zásad správné agrotechniky (mj. včasné setí) lze tento hybrid úspěšně pěstovat i v oblastech chladnějších.

ES Bella

Jde o velmi raný hybrid do všech podmínek. Sestra veleúspěšné slunečnice ES Biba, která na intenzivnějších lokalitách svoji slavnější hybridní sestru i překonávala. Hybrid s českou registrací vyniká souhrnem výborných hospodářských vlastností, které se velmi podobají hybridu ES BIBA. Vedle vysokého a ročníkově stabilního výnosu, je to výrazná ranost (V ČR registrován ve velmi raném sortimentu!), vyšší olejnatost, nízký vzrůst, velmi dobrý zdravotní stav a tolerance k přísuškům. Zvláště v odolnosti proti všem houbovým chorobám patří k nadprůměrným hybridům. Hybrid ES Bella je v současnosti nejprodávanějším hybridem šlechtitele v rámci celé Evropy. Těžko hledat lepší argumenty k jejímu úspěšnému rozšíření na běžné plochy v ČR.

ES Savana

ES Savana je hybrid nové generace pro suché a chladnější podmínky. Prověřený raný hybrid, který vyniká spolehlivým výnosem, zvláště v suchých a chladnějších oblastech. Registrována byla ve Španělsku a Bulharsku, suchem postižených zemích. Jedná se o středně vysoký, klasický typ, odolný poléhání, s dobrým zdravotním stavem, vhodný pro pěstování v chladnějších podmínkách Čech. Vynikající výsledky hybrid dosáhl například v oblasti Plzeňska, nebo v chladnějších oblastech středních a východních Čech. Výjimečnou vlastností tohoto hybridu je ranost, která za předpokladu včasného setí umožňuje sklizeň i bez desikace.

ES Isida

ES Sida je slunečnice do intenzivních oblastí. Novinka loňského roku, která vyniká vysokým výnosem v určitých oblastech Čech a Moravy. Jedná se o středně vysoký, klasický typ, dobře odolný poléhání, s výbornou odolností proti houbovým chorobám a napadení mšicemi. Velmi dobrá je také olejnatost nažek. Dvouleté firemní testování ukazuje, že tomuto hybridu se zatím nejlépe daří v západní polovině středních Čech a v oblasti Znojemska.

HT hybridy

HT Hybridy jsou alternativní volbou usnadňující ošetření proti plevelům. ES Janis CLP, jeden z nejpěstovanějších hybridů v CLP segmentu v ČR. V roce 2019 byl uveden nižší a plastický hybrid ES Genesis CLP, který patří k nejranějším materiálům na trhu. Výsledky z chladnějšího a deštivějšího roku 2021 naznačují, že ho lze pěstovat v okrajových oblastech i bez desikace. Novinkou pro rok 2023 bude ES Agraris CLP, doplňkem sortimentu zůstává velmi raný hybrid ES Novamis CL. Pro vyznavače technologie ExpressSun máme v nabídce raný až středně raný hybrid ES Hudson SU.

High-oleic hybridy

Nabízíme rané hybridy ES Idillic HO a ES Epic HO a raný až středně raný ES Emeric HO CLP (pro pěstitele technologie Clearfield.

Speciální segment slunečnic

Pod obchodní značkou Candor spadající do skupiny Agrofinal Group, nabízíme speciální slunečnice s velikostí nažek od S do XXL, proužkové hybridy Sunbird L II, X4428 CL a N5LE442 SU pro přímý konzum a krmné směsi. Atraktivní slunečnicí pro ptactvo je Sunbird W s bílou nažkou. Dále také nabízíme CLP slunečnice Conquest, Fabulo a Sores (high-oleic), v segmentu CL pak Cobalt II (high-oleic). Nabízíme i ExpressSun hybridy Fausto a X4219.*

Tým Agrofinal s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down