Kmín bez cenových změn

Pěstitelé kmínu neočekávají v letošním roce významné cenové změny této maloobjemové komodity. Jak týdeníku Zemědělec sdělil předseda sdružení Český kmín ing. Josef Kameník, CSc., plocha osetá kmínem se oproti loňsku, kdy jeho plocha činila asi 1600 ha, výrazně nezměnila. Proto nelze očekávat ani přílišné změny cen. Ing. Kameník očekává cenu okolo 40 Kč za kilogram kmínu.

Jak dále vyplynulo z jeho slov a také z názoru pěstitelů, kteří se 10. července sešli v na Polním dnu kmínu v Určicích na Prostějovsku, stav porostů kmínu určených letos ke sklizni je poznamenán loňských suchem při jejich zakládání. Další problémy způsobuje dlouhodobě deštivé počasí, které zvyšuje výskytu houbových chorob. Přední pěstitelé tento problém ale zvládli chemickou ochranou, k čemuž jim pomohla i svazová doporučení.
I přes zmíněné problémy jsou porosty v lepším stavu než loni, kdy byly ke konci vegetace doslova zdecimovány silným výskytem hálčivce. Nyní se tento problém vyskytuje podstatně méně a pouze tam, kde byly porosty kmínu zakládány v bezprostřední blízkosti porostů určených ke sklizni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *