26.07.2018 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

K polním pokusům se letos nešlo

Tradiční setkání pěstitelů brambor ve Velharticích se po letech opět uskutečnilo v tamní třídírně brambor. Na vině byly kroupy, které 11. června zničily demonstrační odrůdové pokusy, stejně jako další porosty brambor a jiných plodin. Téměř stovka pěstitelů, kteří do Velhartic přijeli, si mohla prohlédnout alespoň odkopy jednotlivých odrůd v plastových přepravkách. Nechyběly mezi nimi osvědčené odrůdy, stejně jako dvě poslední odrůdové novinky či naděje pro příští léta, které jsou doposud v registračních zkouškách.

VESA Velhartice a. s. připravila pro bramboráře, které v úvodu přivítal její ředitel Ing. Viktor Kopačka, velice zajímavý odborný program. Představeny byly novinky v sortimentu odrůd společnosti VESA Velhartice i aktuální informace o pěstování a šlechtění brambor. Značný prostor byl věnován současnému velhartickému sortimentu odrůd a obchodu s bramborami v České republice a v Evropě, zejména pak u našich zahraničních sousedů. Další vystoupení odborníků se věnovala českému bramborářství v roce 2018, systému ochrany brambor, jejich výživě a využití pomocných rostlinných přípravků i aktuálnímu stavu množitelských porostů. Velký blok přednášek byl také zaměřen na škrobárenské brambory.

Od roku 1957 vyšlechtili ve Velharticích 42 odrůd brambor. „Pomineme-li srovnatelnou kvalitu hlíz, tak české odrůdy mají proti zahraničním řadu výhod,“ říká Viktor Kopačka. „Odrůdy vyšlechtěné v podmínkách České republiky dávají v domácím prostředí optimální výnosy, mají zpravidla vyšší odolnost vůči virovým a skládkovým chorobám a výchozí materiál pro další množení je levnější. České odrůdy se už prosazují v rámci celé Evropy, takže jejich množitelé mohou vyvážet kvalitní sadbu za dobré ceny.“*

Celou reportáže naleznete v Zemědělci č. 32.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down