28.12.2023 | 05:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jubilejní setkání pěstitelů řepky

Řepka olejka představuje nejrozšířenější olejninu na území České republiky. V nedávné minulosti se u nás její plocha rozšiřovala až nad čtyři stovky tisíc hektarů, ale v posledních letech došlo k mírnému poklesu. V pěstitelské sezóně 2022/2023 výměra řepky v tuzemsku dosáhla téměř 380 tisíc hektarů při průměrném hektarovém výnosu pod třemi a půl tunami.

Množství poznatků z oblasti pěstování řepky zaznělo na tradičním vyhodnocovacím semináři s názvem Systém výroby řepky, který se konal v Hluku v okrese Uherské Hradiště. Jubilejní čtyřicáté setkání pěstitelů a zemědělských odborníků z celé republiky i ze zahraničí uspořádal Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO). Tradiční akce se těšila vysoké návštěvnosti. Podobně jako v minulých letech i tentokrát příchozí zcela zaplnili rozlehlou sportovní halu.

Ceny pro pěstitele i odrůdy

Stejně jako v minulých ročnících byli v průběhu semináře oceněni nejúspěšnější pěstitelé řepky. Dalšího ocenění v podobě diplomu a medaile prof. Ing. Andreje Fábryho, DrSc., se dostalo několika zasloužilým osobnostem v oblasti pěstování řepky. Na semináři byly také vyhlášeny výsledky tradiční soutěže o nutričně nejkvalitnější odrůdu řepky ve dvou kategoriích. Jednak ze Seznamu doporučených odrůd a také z odrůd nově registrovaných. Mezi nově registrovanými zvítězila odrůda LG Adeline a v kategorii z aktuálního Seznamu doporučených odrůd vyhrála odrůda Crocus. Zástupci firem převzali za tyto odrůdy ocenění v podobě diplomu a věcných cen. Tyto dvě odrůdy se tak pro rok 2023 mohou pyšnit titulem Nutričně nejkvalitnější řepka.

Výnosy podle oblastí

S výsledky pěstování řepky v ČR v sezóně 2022/2023 přítomné seznámili Ing. Jiří Zeman a Ing. Martin Volf ze SPZO. Jak uvedl Ing. Zeman, na jaře se porosty řepky na našem území velmi dobře vyvíjely, a tak pěstitelé počítali s dobrou úrodou. Nakonec ale rekordy nepadaly, celorepublikový průměrný výnos dosáhl 3,43 t. Podle sdělení Ing. Volfa pětiletý průměr z let 2018 až 2022 představuje 3,25 t/ha, takže se v poslední sklizni jedná o nadprůměrný výsledek. V rámci území ČR se výnosy řepky velmi různily. Nejlépe dopadli pěstitelé na Českomoravské vysočině a na severní Moravě. Severomoravští pěstitelé řepky v průměru docílili 3,71 t/ha a členové SPZO dokonce 4,07 t/ha. Na druhé straně řepka nejhůře prospívala v západních a severozápadních Čechách. Celková produkce řepkového semene v roce 2023 v ČR dosáhla více než 1303 tisíc tun, což představuje velmi dobrý výsledek. Pětiletý průměr předešlých ročníků činí 1200 tisíc tun. Členové SPZO každoročně dosahují vyšších výnosů řepky než představuje celorepublikový průměr. Z výměry 158,5 tisíc hektarů se jim podařilo docílit průměrného výnosu řepky 3,70 t/ha. Produkce řepkových semen u členů SPZO dosáhla 586 457 tun.

Ing. Hana Honsová, Ph.D.

spolupracovnice redakce

Foto autorka

Celý článek naleznete v časopisu Farmář č. 1/2024.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down