Konopí seté je v současnosti široce citovaná plodina v mnoha úhlech pohledu. Historicky byl největší rozmach pěstování konopí setého na našem území v 18. a v první polovině 19. století. Do roku 1955, kdy bylo oseto 220 ha, sklizňové plochy kolísaly. Následně bylo pěstování konopí zakázáno až do roku 1999.
Tématem se z pohledu legislativy a vlastností jednotlivých odrůd zabývá v Úrodě č. 12/2019 Ing. Marie Bjelková, Ph.D., ze společnosti Agritec Plant Research s. r. o. Připomíná, že změna nastala zákonem č. 167/1998 Sb. o návykových látkách. Prvními odrůdami, zaregistrovanými a pěstovanými, byly Beniko a Juso 11. Od okamžiku opětovného zařazení konopí do pěstitelských systémů a zvláště po vstupu republiky do EU postupně docházelo k navýšení osetých ploch a možnosti zařazení nových odrůd. V současné době jsou v seznamu zemědělských plodin registrovány odrůdy tzv. technického konopí setého z Francie (13), Maďarska (16), Itálie (12), Polska (8), Rumunska (11), Španělska (2), Nizozemska (6) a jedna odrůda z Finska. Všechny tyto odrůdy splňují legislativní limit obsahu delta-9-tetrahydrokanabinolu (THC) do 0,3 % a jsou pěstovány pro biomasu semen a stonku. V České republice je povoleno pěstovat odrůdy konopí setého, které mají obsah THC pod 0,3 %, respektive pod 0,2 %.
V rámci výzkumných aktivit byly registrované odrůdy z katalogu testovány mimo jiné také z pohledu adaptace v podmínkách České republiky především pro výnos semen a obsah tuku. V maloparcelkových pokusech byly sledovány odrůdy konopí setého podle standardní metodiky pro pěstování konopí setého. V termínu sklizně plné zralosti semen byl zjištěn průměrný víceletý výnos 0,871 t/ha. Většina odrůd obsahovala 32–34 % tuku v semenech.*