Již známe ty nejlepší ve floristice

V rámci Děčínských slavností proběhl letos 38. ročník Mistrovství floristů ČR Děčínská kotva. Na děčínském zámku sešlo asi třicet floristů v čele s odbornou porotou, aby se i letos ukázalo, kdo je v aranžování květin ten nejlepší. Celá letošní Děčínská kotva se nesla ve znamení svatby.

Pořadatelé, Svaz květinářů a floristů České republiky a Střední škola zahradnická a zemědělská Antonína Emanuela Komerse Děčín – Libverda vybrali již podruhé k soutěžnímu klání prostory Děčínského zámku. Dvě desítky soutěžících patřili k juniorům, studentům zahradnických škola, a ti své práce tvořili v překrásných prostorách koníren zámku Děčín. Deseti seniorům, profesionálním aranžérům květin, byly dány k dispozici nově zrekonstruované prostory oranžérie a trávníkové plochy v Růžové zahradě.

Hlavním tématem svatba
Letošní Děčínská kotva se celá nesla ve znamení svatby. Podrobné soutěžní propozice byly letos uveřejněny v předstihu, bylo je možné najít i na stránkách časopisu Floristika. Prvním úkolem juniorských soutěžících bylo vytvořit květinovou dekoraci obřadního prostoru kostela, svatební dekoraci pro nevěstu a ženicha a posledním středeční disciplínou byla květinová dekorace pro družičku. Na druhý soutěžní den jim tedy zbylo vytvořit podložku na prstýnky. Seniorští soutěžící dostali za úkol dekoraci zásnubního stolu pro dva, svatební dekoraci pro nevěstu a ženicha a kytici pro svědkyni. Druhý den se přesunuli do Růžové zahrady, v jejíž prostorech vyzdobili svatební slavobránu.
Již tradičně se součástí mistrovství stala i soutěž v přízdobě a aranžování osob, letos s tématem Svatba v klobouku. Představilo se deset modelů a modelek s přizdobeným společenským modelem, jehož hlavní součástí byl květinový klobouk.

Jasná pravidla
Jelikož měli soutěžící a jejich doprovod možnost seznámit se v dostatečném předstihu s velmi podrobnými pravidly a případné nejasnosti konzultovat přímo s pořadateli, probíhalo hodnocení prací na velmi přísné rovině. Na to již při zahájení klání upozornil Ing. Jiří Martínek, Ph. D., jež měl na starost zabezpečení a kontrolu hodnocení soutěže, Na tomto postupu se shodli obě pětičlenné poroty. Juniorskou vedla Ing. Tatiana Kuťková, Ph.D., následována Ing. Evou Vaňkovou, Petrem Kopáčem, Ing. Marií Bittnerovou a Magdalenou Birula-Bialynickou. V porotě hodnotící práce seniorů zasedla vedle Jarmily Pejpalové, Ing. Miloty Murčové, Ing. Jany Jaroňové, Jana Komzáka i přední německá floristka Wally Klett.
Hodnocení soutěže proběhlo podle bodového systému organizace Florint. Doporučené maximum v každém z posuzovaných kritérií, jimž byly nápad, barevnost, kompozice a technika, mohlo dosáhnout 100 bodů. Techniku hodnotili všichni členové jury společně, ostatní kritéria potom každý z poroty samostatně.

Slavnostní zakončení
V průběhu druhého soutěžního dne měli návštěvníci a přímí účastníci soutěže možnost shlédnout svatební seminář, jenž vedl známý slovenský florista Robert Bartolen . Část odpoledne také zabralo vypracování a hodnocení soutěžních modelů.
Mistrovství floristů České republiky – Děčínská kotva vyvrcholilo slavnostním předáváním cen vítězům na nádvoří Děčínského zámku. Překrásný večer pod širým nebem moderovala Iva Pazderková. Soutěž, na kterou se pravidelně sjíždějí nejlepší aranžéři květin z celé republiky, zaštítili hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a náměstek ministra zemědělství Ing. Stanislav Kozák. Slavnostního předávání cen se zúčastnil primátor statutárního města Děčína Ing. Vladislav Raška, poslanec Vladimír Šoltys, poslankyně Mgr. Marcela Mertinová, Ing. Petr Jakubec – uvolněný radní pro školství Ústeckého kraje, prezident ZUČM Ing. Jaroslav Zeman, manželé Kubíčkovi, zakladatelé této významné tuzemské soutěže a další významní hosté a pracovníci v oboru.
Aby vznikla ta pravá slavnostní atmosféra, předcházela vyhlášení přehlídka soutěžních květinových modelů a ukázka vytvořených svatebních dekorací pro nevěsty, jíž se ujaly studentky místní střední zemědělské školy.
A kdo se tedy nakonec stal vítězem? Nejvíce bodů nasbírala studentka VOŠ a SZaŠ Mělník Kristýna Konopíková. Pohár Děčínské kotvy ji tak zůstal po loňském vítězství i na další rok a stala se mistrem České republiky ve floristice v juniorské kategorii. Soutěžních úkolů v kategorii senior se nejlépe zhostil Přemysl Hytych, soutěžící za Fleura Czechia, s. r. o., Brno, který celkově obsadil první místo. Získal tak pohár Děčínské kotvy a titul mistra České republiky ve floristice v kategorii senior pro rok 2009. Gratulace však patří všem soutěžícím, neboť všichni věnovali mnoho času, energie a finančních prostředků na reprezentaci své školy či firmy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *