Jiný pohled na výživu plodin

Přístup k vápnění by se měl změnit, místo obvyklého melioračního vápnění je lepší aplikovat menší dávky, ale každoročně, zaznělo ve stánku společnosti BioAktiv CZ s. r. o., na výstavě Den zemědělce. Svoje zkušenosti si tam vyměňovala trojice lidí zainteresovaných ve výživě a ochraně rostlin. Je také vhodné ve větší míře využívat aplikaci elementární síry, protože za vhodných podmínek může pomoci uspořit jednu dávku fungicidů. Dále asi bude potřeba přehodnotit hodinu, kdy se aplikuje insekticid proti dřepčíkovi v řepce, letošní zkušenost ukázala, že je aktivnější v noci než ve dne.

„Věnujeme se sortimentu výživy, stimulace, vápnění a naším hlavním účelem je být pro zemědělce do budoucna profesionálním partnerem,“ shrnul Ing. Martin Bohuněk, produktový manažer BioAktiv CZ s. r. o. Dodal, že listová výživa a stimulace je dnes nutnou součást agrotechniky, jakkoliv se to uživatelům nemusí jevit úplně jednoduše. Proto chtějí tyto postupy lidem zjednodušit a poskytnout jim řešení, které je uchopitelné v praxi, není náročné, ale je funkční.

Jejich sortiment sahá od produktu PlantAktiv, určeného pro podporu půdních procesů, přes granulované vápenaté hnojivo AktiCalc až po řadu listových hnojiv AktiFer. Efektivitu použití produktů potvrdil Ing. Ladislav Černý, Ph.D., jednatel firmy AGROTECHNIK, spol. s r. o., která hospodaří na 1100 ha, z čehož zhruba 1050 ha tvoří orná půda. Ing. Černý v minulosti dlouhodobě působil na České zemědělské univerzitě v Praze a věnoval se hnojení. Třetím účastníkem setkání byl fytopatolog Ing. Karel Říha st., který se na chorobám rostlin věnoval na Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském.

 

Ing. Bohuněk konstatoval, že vápnění není tak rozšířené, jak by mělo být. Proces ale usnadňuje jejich produkt AktiCalc, což je granulovaný CaCO3 získaný z ložisek přírodního křídového vápence, který se dá aplikovat běžnými rozmetadly. „Je třeba hnojit nízkými dávkami, ale každý rok. V tom je změna přístupu ke hnojení vápníkem, kterým se zároveň zpřístupní živiny z těžko dostupných forem,“ uvedl Ing. Černý. Dodal, že agronomové jsou desítky let naučeni využívat meliorační vápnění jednou za čtyři až šest let v dávce 2–3 t/ha. V produktu AktiCalc je ale k dispozici křídový vápenec, které má reaktivnost až 90 % v prvním roce. V povrchové vrstvě půdy, kde se nachází většina kořenů, proto zpřístupní živiny, zvláště fosfor – při aplikaci do porostu. Další možností je aplikace před setím. Ing. Černý uvedl, že po konci polních prací v říjnu, listopadu má zemědělec celou zimu čas na aplikaci vápenatého hnojiva, které se pak díky vlhkosti rozpustí a zasákne do povrchové vrstvy a s oteplením začne působit. Vhodné je využít období, kdy je pole suché, nebo přimrzlé.

 

Další podrobnosti přinesl týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down